Hei !
Suunnitellaan lasten (7 ja 11) kanssa menoa Berliinii. Ei olla ikinä käyty joten olisko kenelläkään tietoa mitä kivaa siellä on tarjolla lapsille, kuten esim. huvipuistoja, kylpylöitä, isoja lelukauppoja, tai museoita kuten Munchenin Deutsche Museum tai muuta mukavaa. Kiitos kaikille asiallisesti vastaaville.
onko mitään lapsille??
4
1217
Vastaukset
- Tiergarten
Eikös Berliinissä ole ainakain eläintarha?
- keskellä, eläintarha,
missä on mm.jääkarhu Knut ja paljon muita eläimiä. Siellä voi hyvin viettää koko päivän, syömisiä ja juomisia riittää kahviloissa.
Karstart Sport on iso urheiluliike lähellä Zoo:ta, joka on myös suuri maanalais- ja juna-asema. U-Bahn (metro) menee sieltä joka suuntaan, samoin bussit.
Wertheim, iso tavaratalo, kuuluu Karstadt-ketjuun, on myös lähellä. Isot valikoimat lasten ja aikuisten tavaroista, sekä hyvä ruokaosasto.
KADEWE-tavaratalossa myös, jossa yläkerroksissa erilaisia ravintoloita.
Sitten voisi kannattaa tehdä laivamatka Spree-joella.Matkalla mukaan voi liittyä monesta paikasta, aikataulut ovat Spreen varsilla.
Kävelymatka puistomaisella Unter den Linden-kadulla, ja lopuksi näköaloja katsomaan televisiotorniin, joka näkyy melkein kaikkialle, jos on kaunis ilma.Mahtavan tuomiokirkon (DOM) edessä on niitty, jossa voi istahtaa, jos on viltti mukana.Cirkus löytyy usein Potsdamer Platzìn takaa.-Gendarmen Platzìa sanotaan Saksan kauneimmaksi paikaksi, kannattaa nähdä, lähellä olevissa pienissä ravintoloissa voi syödä jotain pientä, Gulash-keittoa tms.-Ravintoloita on hyvin edullisiakin, esim. vinosti vastapäätä Deutsche Operia Bismarck-kadulla Plancha, Otto-Suhr-Alleella Konoba(annokset erittäin hyviä, silti alle 10 Eur).
- KariK
Potsdamissa on Filmpark Babelsberg, UFA-studioitten ylijäämälavasteista kasattu saksalainen Disneyland, missä on kaikenlaista koettavaa eri-ikäisille lapsille. Paikkaa ei pidä sekoittaa varsinaiseen UFA-elokuvamuseoon, mikä on Potsdamin keskustassa. Perille pääsee s-bahnilla, BVG:n C-lippu tarvitaan, pois Babelsbergin asemalla ja bussit 690 ja 698 vievät portille. www.filmpark.de
- nuoren kanssa
Eläintarhan lisäksi suosittelisin Berliinin Olympiastadionia ja Tekniikan museota, jossa upeita vanhoja vetureita.
Valtiopäivien "tornista" on kivat näköalat- ei maksa mitään. Matkailu kaksikerroksisissa busseissa on ollut meillä suosittua.
Lelukaupoista en tiedä, mutta Berliinin tuliaisena meillä on aina kasa urheiluvarusteita pingismailoista pyörän matkamittareihin. Valikoima on suurempi ja hintataso siedettävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895005
- 513982
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512621Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442061- 231913
- 1401799
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161775Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271697Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131541- 151404