morjens

valinnanvaraa

Mikäs tiedosto järjestelmä olis hyvä ubuntulle näin kun tätä läppärillä käyttelen. Ext3 tuntuu jotenkin takkuselle. oiskos reiserfs4 se parempi vaihtoehto vai tukeeko ubuntu edes sitä vai onko se vaan pelkkä reiserfs. Muitakin voisi olla mut mitä? vai pysyäkkö luotettavassa ext3sessa?

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      ...ext3:ssa. ReiserFSn kehitys on lopetettu koska Hans Reiser joutui kivenpäitä lukemaan kun pisti vaimonsa hengiltä vuonna 2006, siksi myös Suse luopui siitä. Reiser4 on ihan eri puuta, mutta sama tilanne ja tuki todella heikkoa.

      ext4 on järkevämpi kokeilla jos ei halua ext3 käyttää. Luultavasti korvaa kolmosen jossain vaiheessa.

    • zxcvbnm

      Suositeltavia ovat Ext3, ReiserFS, JFS ja XFS. Ne on kaikki todettu luotettaviksi ja mukana vakiokernelissä.

      Leikkimiseen kelpaa sitten muutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      49
      3295
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2945
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      40
      2491
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1589
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1297
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1231
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe