Saako niiltä päiviltä työmarkkinatukea jos on ollut sairaana ja ei ole lääkärintodistusta? Onko aina oltava todistus niiltä päiviltä että saa rahaa??
työmarkkinatuki
7
859
Vastaukset
- Ei...
Jos ei ole niin sairaana, ettei pystyisi työnhakuun työhönosoituksen tullessa, niin minä en mainitsisi sairastumisesta mitään työkkärissä (flunssat).
...Saako niiltä päiviltä työmarkkinatukea jos on ollut sairaana...
Saa tilapäisistä sairauksista. Jos sen sijaan sairastaa niin, että on kyse pidemmästä sairauslomasta, niin sairauspäivärahan omavastuupäiviltä saa työmarkkinatuen ja sen jälkeen alkaa juosta sairauspäiväraha.- työttömyys lomakkeen
Siellä ei ollut mahdollista laittaa sairas...
Vaihtoehdot olivat:
Tytön
Vapaa
työharjoittelu (jossa minä olen)
Laitoin siihen työtön...en tiedä oikein mitä olisi pitänyt laittaa koska sairas mahdollisuutta ei ollut siinä.Ja jos olisin laittanut työharjoittelussa ja kela olisi ollut yhteydessä kyseiseen työharjoittelu paikkaan niin mullehan siitä "paskaa" olis tullu.Siksi laitoin sitten työtön.Saako työmarkkinatukea sitten niiltä työttömiltä päiviltä :O - Aivan .
työttömyys lomakkeen kirjoitti:
Siellä ei ollut mahdollista laittaa sairas...
Vaihtoehdot olivat:
Tytön
Vapaa
työharjoittelu (jossa minä olen)
Laitoin siihen työtön...en tiedä oikein mitä olisi pitänyt laittaa koska sairas mahdollisuutta ei ollut siinä.Ja jos olisin laittanut työharjoittelussa ja kela olisi ollut yhteydessä kyseiseen työharjoittelu paikkaan niin mullehan siitä "paskaa" olis tullu.Siksi laitoin sitten työtön.Saako työmarkkinatukea sitten niiltä työttömiltä päiviltä :OTeit aivan oikein.
- alkup.
Aivan . kirjoitti:
Teit aivan oikein.
Siis saanko täyden sen 24,51e/pvä vaikka laitoin työtön.Olin siis oikeasti 3pvä sairaana ja merkkasin siihen 3pvä työttömäksi itseni.Tuleeko sitten työttömille päiville joku pienempi summa kuin tuo 24,51e vaiko saako aivan täydet?? Kelan sivuilta ku en löytäny mitään tohon liittyvää...
alkup. kirjoitti:
Siis saanko täyden sen 24,51e/pvä vaikka laitoin työtön.Olin siis oikeasti 3pvä sairaana ja merkkasin siihen 3pvä työttömäksi itseni.Tuleeko sitten työttömille päiville joku pienempi summa kuin tuo 24,51e vaiko saako aivan täydet?? Kelan sivuilta ku en löytäny mitään tohon liittyvää...
jälkikäteen. KELAn tai työttömyyskassan virkailija ei ole selvännäkijä, joka pystyisi hakemuksesta päättelemään, onko työttömyysturvaetuuden hakija ollut työkykyinen kaikkina niinä päivinä, joilta hän työttömyysperusteista etuutta hakee. Sudenkuoppa piilee siinä, että työttömälle saatetaan tarjota työtä tai koulutusta, ja jos hän ei ole silloin työkykyinen eikä ilmoittautunut sairaaksikaan, niin ns. käry voi käydä todellisen asiainlaidan salaamisesta.
Mitä tapahtuu työttömälle, jolle lyhytaikaisen sairauden aikana tarjotaan esimerkiksi muutaman päivän keikkaa, jota hän ei siis juuri silloin voi hoitaa, eikä hänellä ole lääkärintodistustakaan, koska aikaa terveyskeskukseen ei saa? Yksityisille lääkäriasemille toki päässee mutta niiden perimät maksut kenties ovat suuremmat kuin esimerkiksi päivän, parin työttömyyskorvaus.
Kuinka usein tällaisia tilanteita tulee eteen keikkatyöläisillekään?
- maastamuuttaja123
Itse jäin työelämästä pois v. 2003 keväällä ja koetin päästä eläkkeelle,sen takia,kun sairastan uniapneaa.
Ja olen toiminut bussikuskina.
Mutten päässyt,vaikka olin nukahtaa työn ääreen useamman kerran.
No,olin sairaslomalla 3v. ja menin välillä Espanjaan odottamaan eläke päätöstä.
No,siitähän suomen viranomaiset riemastui,kun olin silloin ns. työttömänä työnhakijana,ja sairaslomalla,eli työkyvyttömänä!
Minun piti palata suomeen odottamaan eläkepäätöstä,koska minun piti olla työmarkkinoiden käytettävissä työkyvyttömänä!!!
Ihmettelen kovasti,etten voinut odottaa eläkepäätöstä ulkomailla,jossa olisi ollut edullisempi elää.
Typerä koko suomen systeemi,kuten koko maa on tosi typerä! - että..
9 päivää saa sairastaa ja sen jälkeen jos tuntuu että on viellä kipiä niin eikun kipin kapin hakemaan sairas-päivä rahaa joka omasta kokemuksesta kannattaa. Pikkasen pienenmpi per/päivä mutta maksetaan 6/pvä per viikko. Ja viellä kaks kertaa kuussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996013
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764