Moi
Suunnittelemme Egyptin matkaa, mutta haluaisin tietää ennen matkan varaamista, että onko Egyptissä saatavilla maitoa (kaupoista, ravintoloista)? 4-vuotias poikani juo niin paljon maitoa, että kaikkea ei viitsis kantaa Suomesta mukanaan.
Lapsi ja maito
9
781
Vastaukset
Kyllä maitoa on, sekä rasvatonta että sitä tavallista, missä hieman rasvaa (en muista paljonko). Mielestäni täällä maito kuitenkin maistuu kuten hyla-maito Suomessa ja itse en pidä mausta, kahvissa menee. Useimpia maitoja ei myöskään pidetä kylmähyllyssä joten lämpimänä maku on vielä pistävämpi. Hotelleissa lienee kuitenkin jääkaappi.
- äiskä69
Moi, kiitos tiedosta. Minusta on ihan kiva tietää etukäteen, että maitoa on saatavilla, koska se on poikani lempijuoma (onneksi) limsan ja mehun sijaan.
- Misty
Enpä muista millainen oli maitopolitiikka kaupoissa (Makadi Bayn supermarketissa siis). Ihmetyttää kyllä näin pienistä asioista ns. murehtiminen; kai nyt muksu viikon tai kaksi voi juoda muutakin? :D Mehuja, limuja, vettä...
Ei pahalla, mutta ihmettelen vain. - ei kannata
mennä, koska siellä vaanii faaraon kirous eli afrikkalainen vatsatauti. Ja muutenkin koko kamelin- ja hevosenpaskalta haiseva maa on perseestä.
- :::::::::::;;;;;;;;;;;
Egyptin maito maistuu samalta kuin Hyla-maito täällä. Ei ole hyvää! Silloin, kun lapset oli pieniä, otin mukaan maitojauhetta Suomesta, kun olemme aina pitempään siellä. Nykyään pistetään vaan vähän teen sekaan.
- Hany
Itse juon Egyptissä juuri tuota hyla-maidolta maistuvaa rasvatonta maitoa (skimmed milk) jäiden kanssa pahimpaan maidonhimooni ja ihan hyvää se niin on. :)
- banaanimaidosta
Hany kirjoitti:
Itse juon Egyptissä juuri tuota hyla-maidolta maistuvaa rasvatonta maitoa (skimmed milk) jäiden kanssa pahimpaan maidonhimooni ja ihan hyvää se niin on. :)
Me ei ostettu tavallista maitoa ollenkaan, mutta muksut tykkäsivät banaaninmakuisesta maidosta, myös suklaamaito maistui. Oltiinhan lomalla, sai herkutella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv242375- 1121987
- 1131637
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?421493Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91437Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901045Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016119964Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15929Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35927Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt86915