millaisia

kirjaesitelmä

tyylejä tiedätte? Meinaan kun koulussa on nyt 9 aikana pitänyt tehdä 4 kirjallista(yksi kirjailijaesitelmä) ja 1 suullinen kirjaesitelmä, ja en tahtoisi että kaikista tulee samanlaisia. Kirjailijaesitelmästä tuli 10 :). 2 kirjallista olen tehnyt. ekassa kirjoitin ihan kaikki perusjutut juonen yms. toisessa sitten muutin vähän että kirjoitin juonen minäkertojan(päähenkilön) näkökulmasta enkä kertonut paljoa muuta paitsi päähenkilöt yms. Nyt tahtoisin viimeisestä kirjaesitelmästä erilaisen kuin 2 aikaisempaa. Löytyykö esim. netistä mitään vinkkejä millaisia erilaisia voi tehdä? olisi ihana jos joku tietäisi :) kiitoss!

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gluck

      Noh ihan ensiksi täytyy sanoa, etten enää kovin paljoa muista noista yläasteen kirjaesitelmistä, mutta näin lukiopohjalta tässä jotain ideoita:

      Aluksi täytyy sanoa, että itse EN keskittyisi missään nimessä ainakaan juoneen. Toki yläasteella kelpasi hyvinkin ja miksei nyt lukiossakin voisi kelvata perinteinen juoni, miljöö (aika/paikka), päähenkilöt tms. jaottelu, mutta itse suosittelisin, että valitsisit jonkun yhden näkökulman, jota käsittelet pääasiassa tuoden samalla nuo muut seikat ohimennen sanutuksi.

      Esimerkikkinä siitä mitä näkökulmaa itse olen kirjaesitelmissä käyttänyt on kirjan teeman pohdinta ja samalla kirjan tulkinta. Jos teemana olisi vaikkapa yksinäisyys niin pohtia tulee, mistä tämä ilmenee.
      -Ilmeneekö se päähenkilön tai sivuhenkilöiden olemuksesta?
      -Tuleeko se ilmi juonesta?
      -Tuleeko se ilmi kerronnasta?
      -Tuleeko se ilmi kuvailusta?
      jne. Pyrit siis pohtimaan kysymystä TEEMA eli tutkit kuinka se ilmenee päähenkilöstä jne.
      Samalla kerrot tietenkin lyhyesti kuka tämä päähenkilö on tai millainen juoni on, mutta pyri tuomaan tähänkin teema -näkökulmasi esiin.

      Teemoja on luultavasti kuitenkin useita, sillä joku lukija voi nähdä esimerkiksi rakkauden kirjan kantavana voimana, kun taas toinen vaikkapa mustasukkaisuuden. Tämän vuoksi kannattaa lukea ja tutkia kirjaa avoimin silmin, objektiivisesti, jotta löytäisit esimerkiksi kaksi teemaa ja vertailisit näitä keskineen.

      Kannattaa miettiä teeman sivussa, tai miksei omana aiheenakin, yksinkertaisesti kirjan tulkintaa. Miksi jotain tapahtui niin kuin tapahtui? Miksi päähenkilö teki niin kuin teki? Miksi kirjassa on esimerkiksi lause, "Olen suomalainen", monta kertaa mainittu tms.?

      Toinen näkökulma kirjasta riippuen voisi olla kirjan intertekstuaalisuus, eli viittauksellisuus muihin teoksiin, mutta tämä ei sovi kaikkiin kirjoihin.

      Itse näen siis olennaisena vatata kysymykseen "miksi tapahtui", sen sijasta että vastaa vain kysymykseen "mitä tapahtui". Samalla kun vastaat miksi -kysymykseen tulet sivussa kertoneeksi myös mitä tapahtui, sillä ethän muute voi pohtia syitäkään.

      Yleisesti riippuu kuitenkin paljon kirjasta, mikä näkökulma siihen sopii. Myös vaadittavalla pituudella on merkitystä sen kannalta, että riittääkö sanottavaa sanotusta näkökulmasta tarpeeksi. Pitääkö teidä muuten tehdä tuosta perinteisen esitelmän tyylinen, eli esimerkiksi väliotsikoilla jaoteltu kokonaisuus?

      Onnea esitelmään!

      • hirveesti.

        tuosta luulis olevan apua :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5906
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe