Australian syyssää

ellafin

Onko kukaan ollut reissussa Australiassa niiden syksyllä/alkutalvesta? Minkälaisiin keleihin olisi syytä varautua?

Olen lähdössä vajaan kuukauden päästä ja nyt jo ryhdyin mietiskelemään kamoja... Aion pyöriä Sydney-Melbourne-akselila eli etelässä. Sateista saan ilmeisesti nauttia (hehe), mutta pärjäisköhän kuitenkin muuten about samoilla vaatteilla kuin nyt Suomessa?

2

1117

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime kesän matkailija

      Toukokuussa Sydneyssä oli noin 20'C, Canberrassa vain alle 15 (koska on vuorilla), Melbournessa vaihtelee 10 - 20, riippuu sataako vaiko ei. Itse tarvitsin pitkähihaistakin.

      Meillä oli mukana kaksi takkia, joilla pärjäsi oikein hyvin: fleecetakki (tuulenpitävä toki) ja sateenpitävä&hengittävä "tuulitakki", jonka alle fleece. Melbournessa sattui kohdalle myrsky, joka katkoi puista paljon oksia (niin, että koulu jouduttiin sulkemaan isojen oksien vuoksi), mutta myös lämmintä säätä.

      Varaudu siis kaikkeen. :-)

      • wanna-be Melburnian

        Joku joskus sanoi, että Melbournessa on turha valittaa säästä, koska se muuttuu 5min kuluessa kuitenkin. Eli siellä säät vaihtelevat laidasta laitaan jo vuorokauden aikana, viis vuodenajasta. Toki joulu-helmikuussa on todennäköisempää, että mukana on myös helteisiä päiviä, mutta yleisesti ottaen melko lailla vaihtelevat... Vaatteita siis kannattaa varata joka lähtöön. Suomen (vanhojen hyvien aikojen kaltaiseen) talveen sopivia talvivaatteita silti tuskin tarvitset..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1130
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1130
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      601
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      518
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      503
    6. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      501
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      475
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      442
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe