Paljonko ravintola-alalla on viikonloppulisät?
ja mitkä päivät lasketaan viikonlopuiksi? (esim. lasketaanko pe-la -yö viikonloppuun?)
Työsopimuksessani ei noista sen tarkemmin mainita, enkä löytänyt vastaavaa tietoa muualtakaan, niin olisi kiva jos joku voisi kertoa..kiitos!
Viikonloppulisät
10
3353
Vastaukset
- Köökkerska
Ei rav.alalla ole mitään viikonloppulisiä.
On sunnuntailisä eli 100%.
On aattolisä, maksetaan 15.00 jälkeen esim joulu- tai Juhannusaattona eli 50%.
Perjantai ja Lauantai ovat ihan tavallisia arkipäiviä.
Ihan vedet silmissä nauroin sinun viestillesi.- kyyppaarska
Ei saa noviisia nauraa...
Rav. alalla voimassa jatkuva 2-vuorotyösopimus jossa työaika on 111h/3 vko.
Sunnuntaina ja pyhäpäivänä tehdystä työstä maksetaan 100% korvaus, eli tuplapalkka.
iltaisin 18-24 tehdystä työstä maksetaan iltalisä, olisko joku 0,92 €?
24-06 maksetaan yölisä.
Katso pamin sivuilta tarkemmat summat ja ohjeet. - ...
kyyppaarska kirjoitti:
Ei saa noviisia nauraa...
Rav. alalla voimassa jatkuva 2-vuorotyösopimus jossa työaika on 111h/3 vko.
Sunnuntaina ja pyhäpäivänä tehdystä työstä maksetaan 100% korvaus, eli tuplapalkka.
iltaisin 18-24 tehdystä työstä maksetaan iltalisä, olisko joku 0,92 €?
24-06 maksetaan yölisä.
Katso pamin sivuilta tarkemmat summat ja ohjeet.kiitos sinulle! :)
naurakoot vaan ihan rauhassa, kun kerta täällä on siihen mahdollisuus nimettömästi..huono itsetunto vaan niillä, kun tänne asti pitää tulla tollasia viestejä kirjottelemaan :)
mut jos se oloa parantaa ni go ahead!
tuskin uskaltais irl.
mut joo käyttäkööt aikansa ihan miten huvittaa.
peace. - yökyöpeli_tt
Sunnuntailisä on 100%? Maksetaanko tuo sunnuntailisä jos on baarissa töissä la-su yönä klo 22-04 ts. tuleeko sunnuntailisä noilta neljältä tunnilta, jotka menevät sunnuntain puolelle?
- tekila
yökyöpeli_tt kirjoitti:
Sunnuntailisä on 100%? Maksetaanko tuo sunnuntailisä jos on baarissa töissä la-su yönä klo 22-04 ts. tuleeko sunnuntailisä noilta neljältä tunnilta, jotka menevät sunnuntain puolelle?
Kyllä, saat esim kl 00-04 (la-su) tunneilta tuplaa!!
- Nimetön
tekila kirjoitti:
Kyllä, saat esim kl 00-04 (la-su) tunneilta tuplaa!!
Mukavaa, että täältä saa asiallisiakin vastauksia. Kiitos.
- lisät
Nimetön kirjoitti:
Mukavaa, että täältä saa asiallisiakin vastauksia. Kiitos.
Niin, sunnuntaina 00-04 väliseltä ajalta saat sunnuntailisän 100%, sekä sunnuntai yölisän joka myös on tuplana.
Tarkistapa TESsistä mitkä ne lisien euromäärät ovat tällä hetkellä. - hanna
"Ihan vedet silmissä nauroin sinun viestillesi" No on sulla kyllä outo huumorintaju. Mitäs pahaa siinä on jos joku kysyy, eikö tämä palsta ole juuri sitä varten?
- Näinseonvuonna2016
Ja juuri noiden älyttömien palkkojen (tupla) ollaan kusessa Suomessa.
- haistanyhome
Tosi älytöntä. Tuplapalkka on pieni korvaus siitä, että ravintolatyöntekijä tekee töitä aikoihin, jolloin suurin osa ei tee. Uhraa viikonloppuja, iltoja, jouluja, juhannuksia ja muita toisille itsestäänselviä pyhiä työlle. Perheellinen ravintolatyöntekijä, jonka puoliso tekee normaalityöaikaa ja lapset ovat koulussa, saattaa viettää kuukaudessa yhden yhteisen vapaapäivän perheensä kanssa. Ja tästäkö mielestäsi sunnuntaityönkorvaus on liikaa?
Tai hyvä on, poistetaan kaikki lisät, mutta kaikki vuorotyöpaikat ovat sitten siitä lähin auki ma-pe 8-16 välillä. Miksi kukaan tekisi viikonloppu- tai yötöitä, kun siitä saa samaa palkkaa kuin päivätyöstäkin?
Kusessa oleminen johtuu kyllä ihan muista asioista. Käännäpä se syyttävä sormesi esim. (kenties itsesi kaltaisiin?) huvikseen kaikkia tukia nosteleviin loisijoihin, joilla ei ole aikomustakaan ikinä työllistyä ja suurin saavutus CV:n sivuilla olisi tukiviidakon asiantuntijuus ja 10v kokemus tukihakemusten täyttelystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949