Onnittelen

Parikkalaan

Parikkala ei myy Moskuunniemen tontteja venäläisille
E-S 28.4. 17:33

Parikkalan kunnanhallitus kumosi päätöksensä myydä venäläisille tontteja Parikkalan Moskuunniemestä. Kunnanhallituksen tulkinnan mukaan kaava-aluetta ei ole tarkoitettu vapaa-ajan asumiseen.
Kunnanhallitus hyväksyi maaliskuussa 11 tontin myymisen venäläisille Moskuunniemen uudelta asuntoalueelta. Venäläiset kertoivat kunnan kanssa käymisssään neuvotteluissa käyttävänsä tulevia taloja vapaa-ajan käyttöön.

Kunnanhallituksen päätöksestä jätettiin kuusi oikaisuvaatimusta, joissa vaadittiin kauppojen perumista. OIkaisuvaatimusten tekijöiden mukaan alue on tarkoitettu vakituiseen asumiseen.

Myös venäläisten edustaja jätti oikaisuvaatimuksen, jossa ostajat vakuuttivat käyttävänsä taloja pitkäaikaiseen asumiseen. Kunnanhallitus otti oikaisuvaatimuksen tiedoksi, mutta perusti tämän päivän päätöksensä maaliskuussa käytettävissä olevien tietojen perusteella.




**********************************************************
Aiheesta on puhuttu paljon kunnalta oikea päätös.
Miksi tehdä kunnalistekniikat sun muut satsaukset venäläisten kesäasuntoihin?
Oikea ratkaisu!

5

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!

      jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeessssssssssssssssssssssss!!oikeus tapahtui!!!!

      • laittaa

        ennenkuin yleinen mielipide vihdoin käänsi poliitikkojen päät. Tässä matkan varrella tuli muutama raskaan sarjan vaikuttajankin mielipide esiin, kenties ne vaikuttivat eniten, mm. eilen oli parikkalan entisen kunnanjohtajan haastattelu, jossa asian ydin taas kerran tuli oivasti julki.


    • Ettei aina

      Kannata tyytyä poliitikkojen päätöksiin, ja että kyllä sitä voidaan päätöksiä muuttaa kunhan saa tarpeeksi tukea taakse.
      Lpr:ssahan oli jossain se frisbee-juttu esillä.
      Samanlaista huomiota siihenkin asiaan.

    • miettikääs vähän

      "Miksi tehdä kunnalistekniikat sun muut satsaukset venäläisten kesäasuntoihin?"
      -Siksi että niistä voi laskuttaa sen verran, ettei alueen muiden asukkaiden tarvitse maksaa kunnallistekniikasta.
      Skenaario: "Jahas, toverit itänaapurit haluavat loma-asunnon asuntoalueelle... onnistuu, talvikunnossapito maksaa X, Liittymät Y, vuosimaksut Z" tms.

      • suomalaisittain

        tonttien hinnat pitävät yleensä sisällään kunnallistekniikan ja katujen ylläpidon ja jotain muutakin

        mutta hinta on yleensä määritelty niin ettei se kata heti kaikkia kustannuksia vaan perustuu oletukseen että asukkaista saadaan veronmaksajia paikkakunnalle jota kautta hinta saadaan moninkertaisena


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6064
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3045
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2843
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2105
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe