Parikkala ei myy Moskuunniemen tontteja venäläisille
E-S 28.4. 17:33
Parikkalan kunnanhallitus kumosi päätöksensä myydä venäläisille tontteja Parikkalan Moskuunniemestä. Kunnanhallituksen tulkinnan mukaan kaava-aluetta ei ole tarkoitettu vapaa-ajan asumiseen.
Kunnanhallitus hyväksyi maaliskuussa 11 tontin myymisen venäläisille Moskuunniemen uudelta asuntoalueelta. Venäläiset kertoivat kunnan kanssa käymisssään neuvotteluissa käyttävänsä tulevia taloja vapaa-ajan käyttöön.
Kunnanhallituksen päätöksestä jätettiin kuusi oikaisuvaatimusta, joissa vaadittiin kauppojen perumista. OIkaisuvaatimusten tekijöiden mukaan alue on tarkoitettu vakituiseen asumiseen.
Myös venäläisten edustaja jätti oikaisuvaatimuksen, jossa ostajat vakuuttivat käyttävänsä taloja pitkäaikaiseen asumiseen. Kunnanhallitus otti oikaisuvaatimuksen tiedoksi, mutta perusti tämän päivän päätöksensä maaliskuussa käytettävissä olevien tietojen perusteella.
**********************************************************
Aiheesta on puhuttu paljon kunnalta oikea päätös.
Miksi tehdä kunnalistekniikat sun muut satsaukset venäläisten kesäasuntoihin?
Oikea ratkaisu!
Onnittelen
5
630
Vastaukset
- !!!!!!
jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeessssssssssssssssssssssss!!oikeus tapahtui!!!!
- laittaa
ennenkuin yleinen mielipide vihdoin käänsi poliitikkojen päät. Tässä matkan varrella tuli muutama raskaan sarjan vaikuttajankin mielipide esiin, kenties ne vaikuttivat eniten, mm. eilen oli parikkalan entisen kunnanjohtajan haastattelu, jossa asian ydin taas kerran tuli oivasti julki.
- Ettei aina
Kannata tyytyä poliitikkojen päätöksiin, ja että kyllä sitä voidaan päätöksiä muuttaa kunhan saa tarpeeksi tukea taakse.
Lpr:ssahan oli jossain se frisbee-juttu esillä.
Samanlaista huomiota siihenkin asiaan. - miettikääs vähän
"Miksi tehdä kunnalistekniikat sun muut satsaukset venäläisten kesäasuntoihin?"
-Siksi että niistä voi laskuttaa sen verran, ettei alueen muiden asukkaiden tarvitse maksaa kunnallistekniikasta.
Skenaario: "Jahas, toverit itänaapurit haluavat loma-asunnon asuntoalueelle... onnistuu, talvikunnossapito maksaa X, Liittymät Y, vuosimaksut Z" tms.- suomalaisittain
tonttien hinnat pitävät yleensä sisällään kunnallistekniikan ja katujen ylläpidon ja jotain muutakin
mutta hinta on yleensä määritelty niin ettei se kata heti kaikkia kustannuksia vaan perustuu oletukseen että asukkaista saadaan veronmaksajia paikkakunnalle jota kautta hinta saadaan moninkertaisena
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949