eli kiinnostaa Irlanti yleisesti. Ollaan mietitty muuttoa sinne.
Paljon siellä maksaa vuokra asuminen omassa kämpässä ja mistä löytyisi suomalaisia työnantajia rakennusalalta...muurausta, laatoitusta????
Kävin katsomassa Mollin sivuilla mutta ei siellä mitään ollut:(
kiitos vinkeistä etukäteen
työnantajia irlannista?
1
768
Vastaukset
- irkuissa hengaileva
Itse olen duunissa it:alalla täällä kaksi kuukautta, ja vuokraan huoneen etelä dublinista 550e/kuukausi (kaveri hinta), sisältäen sähköt, vedet, pesutilat ym. tämä läävä siaitsee noin 40-50minuutin bussimatkan keskustasta, mutta jos olen ymmärtänyt oikein, etelä dublin on hienompi paikka asuu kun pohjois, ja muutama duuni kaveri asuu pohjoisessa ja ne vuokraavat osan talosta n500e kuukaudessa. mutta viimesen viikon aikana on samalta kadulta pöllitty kaks autoo, et kannattaa ottaa selville mistä hankkii kämpä. jos meinaa vuorata läävän edes läheltä keskustaa, nii helsingin keskustan hinnat ovat halpoja, onneks täällä bussit ja ratikat pelaa aika hyvin.
sillon kun muutin sisään nii oli keittiöremppa käynissä ja heitin vähän läppää duunareitten kaa, jotka oli puolasta, ja he sanoivat että täällä länsimaisia rakennusalan tyyppejä pidetään pääasiassa sluibareina ja on trendi käynissä et palkataan pääasiassa puolasta, latviasta ja lietuasta porukkaa. suomalaisia sillä alalla ei kuulema oo näkynyt, et ehkä meidän maine ei oo vielä pilattu :) nää, kundit asuivat landella, kuten kuulema moni samalla alalla työskentelevä, et en tiiä onks niitten palkka kovin hyvä, mut hyvin ne paisko homii, seitsemältä aamulla paikalle ja lähti himaa kuuden ja seittemän välillä illalla.
muuten, dublin on siisti paikka hengailla, varsinkin jos tykkää pubikulttuurista ja live musasta pubeissa, mut jos menee suburbiin hengailee (ei vältämättä etelään) nii sa laittaa fyrkat kenkiin ja kännykkä povariin, muuten on iso riski et ne hävii (nim. kokemusta on).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949