Eilatista Aviviin

eiku menox

Olen pikapuolin lähdössä Israelin turneelle aikomuksena kiertää tärkeimmät kaupungit ja viimeisenä etappina on Eilat.

Ajattelin ennen paluulentoa tulla Ben Gurionin kentälle Eilatista lentäen. Onko kenelläkään kokemuksia Israelin sisäisistä lennoista? Ja ovatko maahantulo/maastalähtötarkastukset Ben Gurionin asemalla perusteellisia ja aikaavieviä?

2

633

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sabrest

      Jos sinulla on jatkoyhteys Eilatista Ben Gurionin kautta Suomeen, onnistuu lähtöselvitys Eilatissa ja Ben Gurionissa ei tarvitse enää tehdä lähtöselvitystä vaan tulet suoraan taxfree-alueelle ja sieltä pääset portille. Ja lähtöselvitys Eilatissa oli ainakin meillä nopeaa, riittää kun tulee 1½ tuntia ennen koneen lähtöä kentälle. Jos on pieni kone, niin oikeastaan olisi riittänyt vähempikin aika. Saatiin istua tunti portilla ennen koneen lähtöä. Eilatin kentällä ei ole mitään tekemistä, siellä on vain pieni kahvila.
      Me lennettiin Israirin ATR:llä, matka meni hyvin, nähtiin ilmasta Kuollut Meri ja Jerusalem. Koneessa tarjoiltiin mehua, limua, suolakeksejä ja muffineja.
      Suosittelen lentämistä Eilatista, kätevää ja nopeaa ja pääset Ben Gurionin lähtöselvitysruuhkista.
      Hyvää matkaa!!

      • meillä tammikuussa

        Aamuyöstä lähdettiin Eilatin kentältä pikkuruisella koneella. Lähtöselvitykset olivat suht nopeat ja helpot. Ajankulu kentällä on ongelma; ei niin mitään tekemistä.
        Lennot olivat pimeällä (menimme myös lennolla Tel Aviv-Eilat) joten ainoat näkymät oli kauniit valaistukset. Pientä tarjoilua oli myös matkan aikana, lentoaika noin yksi tunti.
        Tulo Ben Gurionin kentälle oli helppo, joku pieni tarkastus siinä oli ja virkailija päästi lukitusta ovesta porukkaa yksitellen taxfree alueelle suoraan. Siellä ei sitten muuta kuin ostosten tekoon ja portille ja koneeseen.
        Hauskaa, mukavaa ja turvallista matkaa!!!!!!!! Laitahan palstalle matkakokemuksia kun palaat!!!!!!!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2203
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2112
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1835
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1516
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1415
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      564
      1202
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1015
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      351
      952
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe