Opel Astra 1.9cdti wagon vm.2007

Nimetön

Kaikki kenella on kokemuksia kyseisesti automallista. Kertokaa huonot/hyvät puolet. Viat yms... Automaattiloota onko hyvä? ongelma lootan kanssa?

6

5025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tuo

      pelittanyt. Ei ongelmia, vielä ainakaan... 20.000 km. Jotenkin liikkeellelähtö hieman venyvämpi kuin muut automaatit millä olen ajanut. Mutta siihenkin tottuu sitten. Maantiellä ja ohitustilanteissa tomii moitteettomasti. Laatikossahan on tuo manuaalivaihtamismahdollsiuus mutta en ole koenut tarvitsevani sitä. Talvella olen käyttänyt talviohjelmaa pari kertaa jyrkässä mäessä ja se on toiminut hienosti. Eihän se mikään Audi tai BMW mutta hinta/ laatusuhde tuntuu olevan hyvä. Niin ja polttoainekulutus on ajotietokoneen mukaan 7,4/100km aika paljon maantietä ollut mutta kun Helsingistä lähtee mihinkä suuntaan aina moottoritietä 130 lasissa niin kuluttaahan se...

    • Hese

      Vastaavalla manuaalilla ikää noin 1 v ja 2 kk sekä 44 tkm. Ei kummempaa. Yksi huolto = 30 tkm takana. Kulutus ajotietokoneen mukaan 5,8 l/100 km. Ei tarvinnut mitään ylimääräistä näinä aikoina.

    • Pelittää

      Reilu 200000 takana ja yksi huolto, ei mitään moitittavaa tai huomautettavaa ole ollut. Automaatti tosi miellyttävä ajella ja toimii minusta oikein jouhevasti. käsikäyttöä, talviasentoa tai sport-kytkintä en juurikaan ole käyttänyt ainoastaan kokeillut. Ei mitään ongelmia talvikäyttäytymisessä aina päässt liikkeelle jopa yllättävän helposti liukkaallakin kelillä. Kokonaiskulutus tuon ajetu 20000 aikana oli 6,9, pelkkä maantiekulutus menee alle 6. Positiivinen yllätys tämä ensimmäinen Opelini.

      • mutta opel on opel

        130t takana, vaihdettu turbo, EGR, imusarja, jotakin etupään niveliä, ajonesto yksikkö


    • Papukka

      Astra 2008 auutomaatti, ensimmäinen startimoottori vaihdettu 112.t.ajettu
      2.startti, 120.t. nyt mittari lukema 132.t. jajälleen startti savusi. Ynnä muita vikoja.

    • Toloo

      2007 cdi19 Hieno auto. Kaikkitoimii Humalassa ollaaan, tai humala on miussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe