Ollaan menossa vuokralle asumaan. Mitä kaikkea meidän kannattaisi ottaa huomioon, ennen kuin käymme kerryttämään vuokraisännän omaisuutta? Omistammeko promilleakaan asunnosta sen jälkeen kun vuokraisäntä on saanut asunnon velattomaksi 100% meidän avullamme? Onko meillä mitään oikeuksia? Kertyykö meidänkin varallisuus kun vuokraisännän asunnon arvo nousee?
Vastauksista kiitollisina
Erkki&Jussi
VUOKRALLE MENOSSA
2
138
Vastaukset
- fat-fakfeis
se ainakin kannattaa ottaa huomioon että se vuokraläski omistaa sitten teidät. Te ette omista mitään.
- Vastauksia
- voinko varautua ja venytyttää sulkijalihastani ennakkoon, esim. colapullolla?, olen siis tuore vuokralainen, eikä vuokraa aiemmin peritty.
YMMÄRRÄN, COLAPULLO ON IHAN OK, TOSIN ENSI VUONNA TARVITSET JO 0,33 TILALLE 1,5 LITRAN. PROOOOT -OHO!
- voiko kuukausivuokranmaksua pyytää suoritettavaksi pienemmissä erissä, esim. viikottain kruunukynttilän kokoisissa erissä ja tuleeko silloin päälle lisää perintäkuluja?
VALITETTAVASTI TULEE, YLITYÖLISÄ JA PASKASEN TYÖN LISÄ, YHTEENSÄ NOIN 0,6 CM.
- tuoko Läski mukanaan omat tummelit vain kuuluuko ne vuokralaisen hankittavaksi?
VUOKRALAISEN VELVOITE, TOSIN MARGARIINI JA LUUMUHILLOKIN KÄY
- voiko indeksikorotus suoraan verrannollinen vuokranperintäsauvan paksuuteen, siis 1 kasvu% vastaa aina yhtä läpimitta%:ia?
JUURI NÄIN, TÄMÄ LASKENTAKAAVA ON YLEISESTI VUOKRALAISTEN TIEDOSSA
- saako repeytyneen sulkijalihaksen ommeltua ehjäksi?
SAA, MUTTA TUNTO EI ENÄÄ PALAA.
NIKSI: JOS RYPPYNARU REPEYTYY KOKONAAN IRTI, VOI SIITÄ KÄYTTÄÄ PESUHUONEESSA PYYKKINARUNA
- jos kakka ei pysy pyllyssä, myydäänkö naisten terveyssiteitä tai Tenaa kaupoissa miehille?
NE KANNATTAA TILATA POSTIMYYNNISTÄ, ETTEI TARVITSE HÄVETÄ KASSALLA.
- Onko mahdollista saada jostain muualtakin vuokralaisille vartaistukea, kuin täältä suoli24-palstalta?
AINOASTAA TÄÄLLÄ ESIINTYY VIELÄ JOITAIN VUOKRALAISIA, JOTKA EIVÄT USKO VUOKRIEN NOUSUUN
- PROOT - ANTEEKSI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996023
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774