Vein poikani katsomaan kauden avausta KooTeePee- Fc Lahti. Kiva sää ja nuorilla jalkapalloilijoilla oli kovat odotukset ottelusta. Vaikka poikien suosikkijoukkue hävisikin 0-1, eniten kysymyksiä aiheutti vierailevan joukkueen kannattajien kielenkäyttö ja käytös.
Ensikerralla pitää ottaa paikat mahdollisimman kukaa vastaavanlaisista "penkkiurheilijoista".
Reakoiko Veikkausliiga mitenkään apina huutoihin ja pantomiimeihin mitenkään?. Kummastuttaa myös Lahden pelaajien kiittäminen moisen esiintymisen jälkeen.
Ei ollut kovin hyvää mainosta Veikkausliigalle ja Lahdelle. Valitettavasti.
Koko perheen urheilutapahtuma?
2
349
Vastaukset
- asddas
Ei mitään uutta, lahtifanit kunnostautuneet ennekin. Syljeskelleet katsojien päälle Maarianhaminassa ja Kuopiosta porttikielto tuliaisina parin kauden takaa. Lahdessa on nykyään jalkapallokulttuuri kuollut ja tälläiset lieveilmiöt on kaikki mitä seuralla on tarjota. Kotiotteluissakaan ei käy katsojia vaikka kärkisijoista taistellaan. Tervemenoa vaan ykköseen koko seura.
- seurannut vierestä jo kauan
Siis Lahden fanit on ollu viim. 10-vuotta (mitä olen käynyt katsomassa pelejä paikan päällä)ainakin olleet samallaisia törkyturpia! Olen itse puhunut ystävieni kanssa monet kerrat siitä, miten sitä kehtaa omia lapsia viedä niihin peleihin missä Lahti on vastustaja juuri näiden fanien takia. Apina ilmaukset ovat rumia, mutta hyvin pientä vielä heiltä. Yleensä viljellään v-sanaa lähes koko ajan ja kovalla äänellä, tai muita fiksuja alapää ilmaisuja. Olen istunut jo muutamaan kertaan lapsiperheen vieressä, kun äiti tai isä laittaa kädet lapsien korvien päälle tai yrittää muuten kiinnittää lapsen huomion muualle. Siis uskomatonta, ettei esim. palloliitto ole jo tähän mennessä tehnyt mitään asialle. Toki jo viime vuonna tuli katsomoihin kuulutuksia, että asiattomia tai rasistisia huutelevat poistetaan katsomoista, mutta eipä näytä tepsivän. Eikä niitä poistettuja henkilöitä pahemmin tullut... Tästä asiasta pitäisi kyllä saada enemmän keskustelua aikaan ja siten saada palloliiton johtavat elimet liikkeelle, jotta tämä saataisiin kuriin. Kannustaa saa ja pitääkin, mutta joku roti pitää huudoissakin olla! Oli se sitten perhetapahtuma tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3162837Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011443- 1081281
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831261Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991255Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581205- 481105
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781017Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24921- 33817