Olen lähdössä mieheni kanssa heinäkuun alussa 8 päivää Wieniin.. Eiköhän siinä ajassa ennätä Wieniä näkemään riittävästi :)
Joitakin esitteitä selatessani kiinnitin huomioni, ettei Schönbrunnin linnan osalta ollut mainittu aukioloaikoja heinäkuulle. Siis voiko olla mahdollista, että linna olisi kiinni turisteilta heinäkuussa?? Jäi tämä pikkasen mietityttämään.
Toinen juttu.. Tietäisikö joku, onko Wienissä jotain kylpylää, jossa voisi viettää mukavan rentoutumispäivän?
Heinäkuussa Wieniin
10
5076
Vastaukset
- wienerknabe
Kyllä Schönbrunn heinäkuussa auki on. http://www.schoenbrunn.at/ Schönbrunnin puistossa on myös mainio eläintarha jos sellainen kiinnostaa.
Kylpylä Oberlaa on suurin http://www.oberlaa.at/
muitakin löytyy varsinkin vähän kaupungin ulkopuolella, Baden bei Wienissä.
Tässä joitakin Wienin uimaloita:
http://www.wien-konkret.at/sport/schwimmbad/ - käydä Bratislavassa
Siellä ehtii poikkeamaan hyvin päiväseltään, eikä maksa paljon;))
- nyt en ymmärrä?
Joku on menossa Wieniin ja kysyy vinkkinä että mihin kannattaisi tutustua!
Ja sinä neuvot etä Wienissä kannattaa tutustua naapurimaan pääkaupunkiin?
Kumpikohan meistä on Toope? - Toope?
nyt en ymmärrä? kirjoitti:
Joku on menossa Wieniin ja kysyy vinkkinä että mihin kannattaisi tutustua!
Ja sinä neuvot etä Wienissä kannattaa tutustua naapurimaan pääkaupunkiin?
Kumpikohan meistä on Toope?Kyllähän se sinä taidat valitettavasti olla, ihan näin ulkopuolisen silmin. Kaupunkimatkoilla moni tutustuu ajan salliessa myös lähiympäristöön. Harvalle ne kaupungin rajat ovat ylittämätön muuri, ja nyky-Euroopassa ei juuri maiden välisiä rajojakaan huomaa. Pieni vilkaisu karttaan osoittaa, että Bratislava ja Wien ovat varsin lähellä toisiaan.
Minäkin olen käynyt Bratislavassa päivän matkalla Wienistä käsin. Linnan, tärkeimmät kirkot sekä vanhankaupungin ehtii nähdä hyvin. Tosin kyllähän Wienissä näkemistä ja tekemistä riittää, mutta en nyt kovin toopena ratkaisuna pidä tuota Bratislavan-retkeäkään. - vielä kysytkin
nyt en ymmärrä? kirjoitti:
Joku on menossa Wieniin ja kysyy vinkkinä että mihin kannattaisi tutustua!
Ja sinä neuvot etä Wienissä kannattaa tutustua naapurimaan pääkaupunkiin?
Kumpikohan meistä on Toope?Tuskin kukaan koko viikkoa kiertää pienen pientä kehää-kehää-kehää...
- Wienissä tekemistä
vielä kysytkin kirjoitti:
Tuskin kukaan koko viikkoa kiertää pienen pientä kehää-kehää-kehää...
Ei tartte kiertää Ringiä jos vaan uskaltaa hypätä ratikasta pois! Eli meille jäi mielenkiintoisia paikkoja vielä käymättä viikon reissulla, kun aika loppui. Mutta ompa sitten hyvä syy uusia reissu. Mutta tietysti jokainen tekee näköisensä matkan.
- ???
Wienissä tekemistä kirjoitti:
Ei tartte kiertää Ringiä jos vaan uskaltaa hypätä ratikasta pois! Eli meille jäi mielenkiintoisia paikkoja vielä käymättä viikon reissulla, kun aika loppui. Mutta ompa sitten hyvä syy uusia reissu. Mutta tietysti jokainen tekee näköisensä matkan.
vaikka kuinka pitkäksi aikaa. Harva tietää Leoboldsbergiä, sitä ei nimittäin mainita missään matkaoppaissa. Paikka on kaunis ja parhaiten sinne pääsee Grinzingiin menevällä raitiovaunulla ja vaihtamalla sitten bussiin. Moni turisti jää pois jo Kahlenbergissä, mutta kannattaa ehdottomasti jatkaa päätepysäkille asti. Pieni kävelymatka ja ollaan perillä. Alkaalla on Tonava ja toiseen suuntaan aukeaa Wien ja toiseen suuntaan näkymä jo naapurikaupunkiin. Paikassa on pieni viehättävä ravintola ja takaisin Grinzingiin pääsee kävellen, kun kävelee ensin takaisinpäin bussipysäkkiä kohti ja lähtee sitten alas todella hyväkuntoista vaellusreittiä. Reitti kulkee viiniviljelmien keskellä!
Yksi ehdottomasti nähtävistä kohteista Wienin ympäristössä on Melkin luostari. Uskomattoman upea paikka!!!
- "matkaaja"
Hei tulimme juuri Wienistä - esitteitä kassi täynnä ja linna on kyllä auki heinäkuussa. Olimme siellä 6 päivää mutta kylpylään emme matkalla törmänneet.
- kiinnostaa molemmat
Minua alkoi kiinnostaa tuo Bratislavassa käynti Wienistä? Miten onnistuu, onko omatoimimatkalaisen helppo mennä? Kauanko matka kestää suuntaansa? Lasten kanssa reissuun lähdössä, alle kouluikäiset. Kiitos, jos joku jaksaa vastata. Millaisia muuten Wien ja Bratislava ovat lapsien kanssa?
- Bratislavaan
kiinnostaa molemmat kirjoitti:
Minua alkoi kiinnostaa tuo Bratislavassa käynti Wienistä? Miten onnistuu, onko omatoimimatkalaisen helppo mennä? Kauanko matka kestää suuntaansa? Lasten kanssa reissuun lähdössä, alle kouluikäiset. Kiitos, jos joku jaksaa vastata. Millaisia muuten Wien ja Bratislava ovat lapsien kanssa?
Wienistä järjestetään valmiita kansainvälisiä retkiä Bratislavaan, mutta toki sinne pääsee myös omin päin junalla ja bussilla. Junamatka taisi kestää vajaan tunnin, jos oikein muistan, ja junalipulla sai myös matkustaa Bratislavan julkisilla kulkuneuvoilla. Wienissä (ja miksei Bratislavassakin) riittää lapsillekin nähtävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1246602MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535664Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.784423NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun854303Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1024071Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 791235
- 3341227
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a101189Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978