Dogin koulutuksesta?

dogista kiinnostunut... :)

Elikkäs mietiskelin tässä asioita jotka liittyvät doggien koulutukseen...
Olen kasvattanut Beagle pojastani kunnon koirakansalaisen. Mietin pärjäisinkö ja osaisinko kasvattaa myös doggin kunnon koirakansalaiseksi? Ovathan nuo tietysti kaksi eri koiraa ja yksilöissä on eroja, mutta kuitenkin, mikä olisi teidän näkemys asiasta?
Mielestäni beagle on kuitenkin haastavampi rotu kasvattaa hyville tavoille kun doggi (enkä yhtään halua vähätellä kuitenkaan niitä)

3

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ma mielipiteensä

      mutta niin beaglen kuin doggin omistaneena uskallan sanoa että beagle on huomattavasti helpommin koulutettavissa kunnon koirakansalaiseksi kuin suurikokonen tanskandoggi jolla omat mörkönsä joka nurkan takana.

    • lailla

      se doggi kouluttuu kuin muutkin koirat. Ei ole koosta kiinni. Tietyt käyttäytymisen lainalaisuudet löytyvät niin pienestä kuin isosta koirasta. Olet vain herra/rouva talossa. Ja jos oikein jukuripää sattuu kohdalle niin toistoja vaan, kyllä se umpiluukin joskus tiedon ottaa vastaan!

    • doggi+kaksi baagelia

      Noh, itse omistan yhden tanskandoggin, ja kaksi beaglea, ja voisin sanoa, että kyllä tuo doggi on ollut siinä mielessä helpompi kouluttaa, kuin nuo beaglet, että doggille asian saa helpommin taottua päähän kuin baagelille, mutta toki niissäkin on eroja.

      Meidän baagelit on sellaisia jääräpäitä, ja kovakalloja, ettei niihin tahdo mikään asia mennä perille, paitsi jos on nami mukana. Sama pätee doggiin, jos löydät jonkun josta se katsoo hyötyvänsä itse jotakin, se on helppo saada tekemään mitä vain. Mutta tarvitsee toistoja/muistutuksia siinä missä nuo baagelitkin. :)

      Mutta pitää muistaa myös se, että jos doggi päättää menää, niin silloin se menee, ellei sitä ole koulutettu hyvin, ja se usko käskyjä, se on kuitenkin ihan eri kokoluokkaa kuin nuo baagelit, jotka kyllä saa vielä voimalla hallinnassa hätätilanteessa pidettyä, mutta doggi on iso koira, johon ei voima oikein riitä, sillä jos se todellakin päättää mennä, menee siinä isompikin ihminen perässä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      97
      5679
    2. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3168
    3. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      205
      3081
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3075
    5. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      23
      2406
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      10
      2372
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2263
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      246
      1841
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1466
    10. Mikä tilanne oli Halkokarilla. Pelottaa jos osuu.

      Pauketta kuulunut.
      Kokkola
      6
      1328
    Aihe