Elikkäs mietiskelin tässä asioita jotka liittyvät doggien koulutukseen...
Olen kasvattanut Beagle pojastani kunnon koirakansalaisen. Mietin pärjäisinkö ja osaisinko kasvattaa myös doggin kunnon koirakansalaiseksi? Ovathan nuo tietysti kaksi eri koiraa ja yksilöissä on eroja, mutta kuitenkin, mikä olisi teidän näkemys asiasta?
Mielestäni beagle on kuitenkin haastavampi rotu kasvattaa hyville tavoille kun doggi (enkä yhtään halua vähätellä kuitenkaan niitä)
Dogin koulutuksesta?
3
779
Vastaukset
- on ma mielipiteensä
mutta niin beaglen kuin doggin omistaneena uskallan sanoa että beagle on huomattavasti helpommin koulutettavissa kunnon koirakansalaiseksi kuin suurikokonen tanskandoggi jolla omat mörkönsä joka nurkan takana.
- lailla
se doggi kouluttuu kuin muutkin koirat. Ei ole koosta kiinni. Tietyt käyttäytymisen lainalaisuudet löytyvät niin pienestä kuin isosta koirasta. Olet vain herra/rouva talossa. Ja jos oikein jukuripää sattuu kohdalle niin toistoja vaan, kyllä se umpiluukin joskus tiedon ottaa vastaan!
- doggi+kaksi baagelia
Noh, itse omistan yhden tanskandoggin, ja kaksi beaglea, ja voisin sanoa, että kyllä tuo doggi on ollut siinä mielessä helpompi kouluttaa, kuin nuo beaglet, että doggille asian saa helpommin taottua päähän kuin baagelille, mutta toki niissäkin on eroja.
Meidän baagelit on sellaisia jääräpäitä, ja kovakalloja, ettei niihin tahdo mikään asia mennä perille, paitsi jos on nami mukana. Sama pätee doggiin, jos löydät jonkun josta se katsoo hyötyvänsä itse jotakin, se on helppo saada tekemään mitä vain. Mutta tarvitsee toistoja/muistutuksia siinä missä nuo baagelitkin. :)
Mutta pitää muistaa myös se, että jos doggi päättää menää, niin silloin se menee, ellei sitä ole koulutettu hyvin, ja se usko käskyjä, se on kuitenkin ihan eri kokoluokkaa kuin nuo baagelit, jotka kyllä saa vielä voimalla hallinnassa hätätilanteessa pidettyä, mutta doggi on iso koira, johon ei voima oikein riitä, sillä jos se todellakin päättää mennä, menee siinä isompikin ihminen perässä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15013211Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729641Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969138Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207766Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386754Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486168Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri193145En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3951252Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71174YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl891027