Ei malta odottaa

Sakasuku

Meille tulee kolmen viikon päästä sekaroutinen narttu pentu. Luovuttavat vasta 10 vko vanhana. Ja kai se vaan hyvä merkki on, että haluavat pitää huolen, että on varmasti tarpeeksi vanha.

Ongelma on vaan se, että MÄ EN JAKSA ODOTTAA!! Olen jo ostanut pari lelua, vaihtanut kotini järjestystä koiraystävällisemmäksi, miettinyt nimivaihtoehtoja jne. Joka yö unissani mietin sen tuloa, enkä malttais odottaa..

13

1054

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsämies...

      ikäisenä pennut luovutetaan. Silloin pentu leimautuu isäntää hyvin. Itse sain 3 viikkoa sitten lk saksanseisojan pennun.

      Kaipa teillä on tarkoitus.

      • sekarotuisista en tiedä

        mutta eiköhän se sama.


      • XxXxX
        sekarotuisista en tiedä kirjoitti:

        mutta eiköhän se sama.

        ...seitsemänviikoisena. Se on kai aikaisin mahdollinen luovutusikä. Molemmat rotukoirani olen hakenut 7 viikkoisina.


      • kontakti

        Totta. Lisäksi jos koiraa käytetään metsällä, on 7-9vkon iässä loistavaa aikaa ohjata koiraa metsäkäyttäytymiseen. Silloinhan koira kiinnostuu ensimmäisiä kertoja nuuskimisesta, esineiden takaa-ajosta ja tarttumisesta!


    • sanon minä

      Koira on luovutusiässä 7-8 viikon iässä. Monet kasvattajat haluavat odottaa että pentu on 8 viikkoa vanha. Mutta on kyllä ihan höpö höpö juttu odottaa 10 viikkoa. Onko kasvattaja ihan "virallinen" kasvattaja vai joku ns. kotikasvattaja? Kyllä luulis ammattitaitosen kasvattajan tietävän, että pentu on ihan varmasti luovutusiässä 8 viikon ikäisenä. Ihme touhua...

    • vaikka

      kertoa sille kasvattajalle, että koira on ihan takuuvarmasti luovutusiässä 8 viikkoisena.

    • varastoon ;)

      Oi oi, nautihan vielä vapaudestasi ja lötköttelyistä sunnuntai-aamuisin - niistä ei ole tietoakaan ainakaan puoleen vuoteen ;)
      Ihana aika pennun kanssa, lämmintä ja valoisaa käydä aamuyöstäkin ulkosalla..

      Hae kirjastosta Kaimion ja Fennellin kirjoja,
      mieti etukäteen kodin läheltä "vakkaripissapaikkoja", askartele naapureille lappuja uudesta asukista (ovikelloa ja postiluukkua kannattaa harjoituksen vuoksi rämpätä pennun kanssa kulkiessa, ei ala koskaan haukkumaan näille äänille, kun heti tottuu!)

      nimiä voi myös googlata enkunkielisiltä sivuilta, mutta kyllä se sitten varmistuu, kun saa hetken viettää pennun kanssa kaksin kotona.

      Iloa odotukseen!

    • 10-12 vk

      Briteissä esimerkiksi 12 viikkoa luovutusikä.
      Myös rokotukset eri ikäisinä eri maissa,

      mutta tämänhän te rotutietoisen pilkunviilaajat toki tiesittekin!

    • mullakin ;)

      Kauan kaivattu koiruli saapuu kolmen viikon päästä. Ei millään malttaisi odottaa, ja samalla on alkanut iskemään tunne, että apua, kai nyt varmasti osaan kasvattaa siitä kunnon koiran ;). On ollut koiria ennenkin, mutta siitä on niin kauan aikaa että hieman jänskättää.

      Zemppiä odotukseen, meille molemmille, kyllä se aika sitten lopulta kuluu ;)

    • _hauveli_

      Mulla on samajuttu, ku sulla "Skasuku"!!! Mä saan reilun kahenviikon päästä koiranpennun. Vauveli on sillon 8 vko. EN JAKSA OOTTAA!!!!!:) Lähiaikoina pitää mennä ostaa sille tarvikkeita ja toiselle koirallekin jotain uutta!!..!!;)..:) KOETETAAN JAKSAA!!!^_^

    • ....

      .. on koiralle paras luovutusikä. Tässä johtajaan leimaantuminen on parhaimmillaan.

    • Enigma_x

      Nyt sitten vain nämä kolme viikkoa vietät rentouttavaa aikaa, kun seuraavat vuosi on kaikkea muuta =D Ensin tulee pieni pentu taloon, joka pissii sinne tänne, oppii lehden jossain vaiheessa. Oppii ehkä pyytämään ulos jossain vaiheessa - tai ei opi sitä koskaan.

      Seuraavaksi tuleekin jo pieni uhmäikä ja kun siitä on selvitty, niin koira on teini ja tulee toinen, pahempi uhmaikä. Pehmeillä koirilla, erityisesti nartuilla helpompaa. Parin vuoden iässä tilanne on kunnossa ja koira ei poikkoile sinne tänne ja jokaisen hajun perässä.

      Kolme viikkoa nyt vaan hermolomaa, niin ei tartte koiran kanssa kiristellä :)

      Mitä tulee koiran luovutukseen 8-10 iässä, niin se vaihtelee. Edellinen koira tuli 10 viikon iässä, nykyinen koira tuli 7-viikkoisena. Vaikka yllä olevia niin kovin "asiantuntevia" puheenvuoroja koiran luovutuksesta olikin, niin 7-10 viikkoinen pentu on vielä nuori. Tällaiseen luovutukseen on päädytty kahdesta syystä: 1) on katsottu (kenen toimesta nyt onkin), että tämän ikäinen pentu leimaituisi parhaiten ihmisiin ja 2) kasvattajien kustannukset ja vaiva vähenevät huomattavasti.

      Sen sijaan koiranpennun voisi ihan hyvin kasvattaa kasvattajan ja lauman läsnäollessa 20-viikkoiseen asti ja vasta sitten luovuttaa uudelle omistajalle ja koira edelleen leimautuu ihmiseen. Näin pentu oppisi koirien elekielen, saisi ikäistään leikkiseuraa sekä emo opettaisi käytöstapoja pennuilleen riittävästi. 20-viikkoinen pentu on vielä varsin pieni ja leimautuu ihmiseen tämänkin jälkeen. Oleellista pentuudessa on se, että ihminen on myös läsnä koko ajan.

      Tuon 7-8 viikon luovutusiän perusteella ollaan sitten toimittu hienosti ja kirjoitettuja kirjoja, joissa puhutaan "ensimmäisestä leimautumisiästä" ja "myöhemmästä leimautumisiästä" jne.. No, onhan se näinkin toiminut ja tulee jatkossakin toimimaan. Toivottavasti ei ainakaan enää tuosta 7 viikosta nuorempiin pentuihin mennä luovutuksen suhteen. Mitä nuorempi pentu kyseessä, sitä aiemmin se pitää vieroittaa emästään ja vähemmän pentu ehtii oppimaan emältään.

      Joidenkin mielestä varhainen vieroittaminen on hyväksi, koska uusi omistaja pääsee tällöin helpommalla: pentu ei välttämättä itke emäänsä enää tulleessaan uuteen kotiin ja asettuu taloon hyvin pian. Toisaalta varhaisella vieroittamisella on myös kääntöpuolensa.

      Kaikessa viisaudessaan Kennelliito on asettanut tuon 7 viikkoa aikarajaksi, jottei kukaan kasvattaja ainakaan tästä aiemmin luovuta pentua. Se ei kuitenkaan sido kasvattajaa siihen, että pentu pitäisi luovuttaa tässä iässä. Näin tosin toimitaan, koska rahaa säästyy ja varmasti suurin osa kasvattajista myös on varhaisen leimautumisajatuksen tukijoita.

      Jos joku väittää, että 10-viikkoinen pentu on liian vanha luovutettavaksi, niin haistata pitkät sille! Itse olen sitä mieltä, että 7 viikkoa on ihan liian lyhyt aika, siitä kun vähintään viikko on jo vieroitusta, niin emäänsä pentu on tutustunut kovin vähän.

      • Sakasuka

        Vaikka itekkin tietää, ettei se sitä parista viikosta ole kiinni, lannisti noi viestit vähän.. Mutta minä koetan jaksaa odottaa, ei kai tässä vaihtoehtoakaan ole. Poikaystävä vaan kohta hermostuu mun jatkuviin " En jaksa odottaa.. tulis jo..."yms sellaisiin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2233
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      2131
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1847
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1524
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1417
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      565
      1216
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1018
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      353
      959
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe