Ei lapsemme, eikä vanhempamme

Vain me osaamme / osasimme! Mistä kummasta tämä voi johtua
5223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

osaavat. Mehän olemme malliesimerkkejä vanhempiemme menetelmistä. Pidän itseäni aivan hyvänä ihmisenä, ei minua pidetty kellarissa vankina. Tyytyväinen olen myös lapsiini. Seuraavaa sukupolvea ei vielä ole, mutta eiköhän nuo osaa. Painotus voi olla erilainen, mutta suvaisevaisuutta pitää olla.

Äänestä

Me ollaan saatu oppi, että vapaa kasvatus on
syvältä. Ennen kasvatettiin risulla. Sekään
ei ole hyvä. Meidän lapset kasvattaa silleen,
että opettaja on aina väärässä.

Äänestä

Ilmeisesti olen tarpeeksi kehittymätön, sillä tuohon kirjoittamaasi halpaan en vielä ole päässyt eli julistamaan omaa erinomaisuuttani. Tunnustan mieluusti, että vanhempani olivat monessa suhteessa minua fiksumpia ja sitä on aika ajoin myös ainokainen muna, jonka tämä kana joskus pyöräytti.

Kukkoja on elämän varrella riittänyt joka lähtöön mitä erilaisemmille tunkioille kiekumaan erinomaisuuttaan eikä se kailotus ole iästä kiinni. Senkin ihmeen olen nähnyt, että ihmiskanasta kehkeytyy kukko tarpeen vaatiessa oikein sulkien ja kannusten kera. Kuten myös sen, että munivia kukkoja on liikkeellä muinakin aikoina kuin pääsiäisenä. Munat ovat vain suusanallisia pullautuksia. Poliitikot ovat lajin suvereeneja taitajia.

Ihmeitä riittää maailmassa pienelle tyhmälle eläkeläiselle. Ei käy aika pitkäksi, vaikka ei olisikaan kaiken taitava. Kukaties liika osaaminen on pahasta?

Äänestä
  • väittänyt, että kaikessa olen hyvä. Tyytyväinen olen elämääni ja seurustelen mieluiten sellaisten kanssa, joilla on terve itsetunto. Turha vaatimattomuus tosiaan häiritsee. Entisenä opettajana tiedän, että arvioinnissa opiskelijat usein saavat antaa oman perustellun mielipiteen asiasta. Se on hyvä asia. Jos tuntee, että on jonkin asian tehnyt hyvin, miksei sitä saisi sanoa? Kukkona tunkiolla en halua olla, mutta en myöskään siinä tunkiossa kukkojen sotkettavana.

    Äänestä

  • 1943 kirjoitti:

    väittänyt, että kaikessa olen hyvä. Tyytyväinen olen elämääni ja seurustelen mieluiten sellaisten kanssa, joilla on terve itsetunto. Turha vaatimattomuus tosiaan häiritsee. Entisenä opettajana tiedän, että arvioinnissa opiskelijat usein saavat antaa oman perustellun mielipiteen asiasta. Se on hyvä asia. Jos tuntee, että on jonkin asian tehnyt hyvin, miksei sitä saisi sanoa? Kukkona tunkiolla en halua olla, mutta en myöskään siinä tunkiossa kukkojen sotkettavana.

    Taas kerran , kuin ajatukseni en vain osaa noin eritellen tuoda julki.

    Vaatimattomuus ja alistuneisuus "muka" vaatimattamaksi on aivan kuin yö päivästä.

    Saahan kukko tunkiolla olla, muttei kaikki kanat
    alistu. Eikä tarvitsekkaan ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


osaa / osanneet oikein kasv... kirjoitti:

Vain me osaamme / osasimme! Mistä kummasta tämä voi johtua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu