Laminaattilattian kolhun korjaus

Wagner jr

Onko kenelläkään kokemusta laminaattilattian korjaamisesta? Kämmenen kokoinen kivikello, pallo ja nelivuotiaan käkäri ei ole hyvä yhdistelmä laminaattipinnalle...siis pala lähti lattiasta. Laminaatti on kovaa kulutusta kestävää mutta terävä isku oli liikaa. Vaihtopala ei onnistu. Onko hyviä ideoita?

7

15205

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäbalanssi

      kittiä maali

    • Laminaattori Original

      Jos kolo on hieman suurempi, kannattaa hankkia kahta sävyä korjauspastaa, tumminta ja vaaleinta lattian sävyä ja tehdä paikkaus ns tiikerikakkutaikinana. Silloin korjauskohdasta ei tule yksiväristä täplää lattiaan. Kaiverra kolon pohja hieman leveämmäksi kuin pinnan aukko on, niin pasta saa kuivuttuaan kunnon tartunnan. Levitä pasta koloon suorareunaisella ohuella lastalla.
      Putkilon mukana on pieni pullo asetonia, joka on tarkoitettu vain jälkien puhdistukseen, sillä ei saa ohentaa pastaa. Sulje korkit heti tiiviisti, niin aineet eivät kuivu tai haihdu.
      Jos korjattava kolo on syvä, kannattaa pohjalle tehdä ensin pieni täyttö, niin paikkaus pääsee kuivumaan kunnolla myös keskeltäkin.
      Parkettien korjaukseen tarkoitetut lämmitettävät vahat tms eivät toimi tällaisissa paikoissa. laminaateille tarkoitettu korjauspasta kovettuu nopeasti lähes samaan kovuuteen laminaatin pinnan kanssa.

      • Wagner jr

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Onko tuota korjauspastaa saatavilla yleisesti rautakaupoista? Yhden rautakaupan myyjät pyörittelivät vaan silmiään.


      • Laminaattori Original
        Wagner jr kirjoitti:

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Onko tuota korjauspastaa saatavilla yleisesti rautakaupoista? Yhden rautakaupan myyjät pyörittelivät vaan silmiään.

        ainakin K-raudoille, Rautioille ja muillekin sisustuspuolen myymälöille tuotteen pitäisi olla tuttu. Mistä päin olet etsinyt?


      • Kysyjä100
        Laminaattori Original kirjoitti:

        ainakin K-raudoille, Rautioille ja muillekin sisustuspuolen myymälöille tuotteen pitäisi olla tuttu. Mistä päin olet etsinyt?

        mm. Viitasen polkupyöräkorjaamosta kysyin. Jarmon kellosta ei myöskään löytynyt.


    • Yksi tapa korjata pieniä kolhuja on käyttää laminaatin täyteainetta tai kittiä. Materiaali voidaan levittää kolhun päälle ja tasoittaa sileäksi. Tämän jälkeen pinta voidaan hioa ja tarvittaessa maalata sopivan sävyiseksi.

      Toinen vaihtoehto on vaihtaa vaurioitunut laminaattilaatta uuteen. Voi olla tarpeellista, jos kolhu on syvä tai laaja-alainen eikä sitä saada korjattua täyteaineella.

      https://remontoijat.pro/laminaatin-korjaus-helppo-tapa-palauttaa-lattian-kauneus/

      • Anonyymi

        En noilla meikkausaineilla ole kovin kummoista jälkeä saanut vaikka kovasti yrittänytkin... Laminaatin palan tai koko lankun vaihtaminen uuteen onnistuu aika helposti, jos vaan on älynnyt säästänyt ylijäämät. Mistään et myöhemmin löydä samanlaista laminaattia, jos lattia on muutaman vuoden vanha. Jos sävy sattuu, niin pontit ei ja toisin päin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      824
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe