Jos ostat uuden auton, kelkan, motukan tai ihan mitä vain uutta niin kyllä naapuria kiinnostaa ja jutulle pitää vääntäytyä kaverina. Sitten jauhetaan selän takana että mitäs se noin isolla autolla tekee tai mitäs järkee ostaa tuonki uutta kelkkaa ku talvet on niin lyhyitä.. Eikait tuo jos omilla tai pankin rahoilla jotain laittaa niin pitäis enää viiskymppisiä ukkoja ahistaa jolla on jo velat maksettu.. tai sitten heitä ahistaa kun jo kolmekymppisellä on autoja, talo ja harrastevehkeitä eikä yhtään velkaa =)
Kateellisuus ja kyyläys.
3
485
Vastaukset
- kuulkee kårpemme kuiskintoa
Niin, mm. siinä on nähtävillä näitten ikiihanoitten kainuulaisten rakentava henki.
Ei tarvitse yhtään ihmetellä miksi kainuu on iät ajat kitunut ja saanut nälkämaan leiman jota niin innolla vielä vaalitaan.
Jos suunnattaisiin tarmo muuhunkin kuin alituiseen toisten tekemisten tarkasteluun ja muuhun vastaavaan paskaan, niin ehkä ne olosuhteet voisivat olla hieman toiset myös täällä.- höpö pöpö
pöpö höpö
- toisaalta
se kateus meillä kainuulaisilla myös semmoinen eteenpäin ajava voima eli jos naapuri ostaa uuden auton niin sitten pitää hammasta purren koittaa tehdä kovemmin töitä ja hommata hienompi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945