"Naksahteleva" Polo vm. 06

khaivaoj

Ajaessa kojelaudan takaa kuuluu kokoajan ns naksahtelua, ikäänkuin sähköjohdoissa olisi jotain häikkää, kenelläkkän tietoa missä vika tarkemmin voisi olla? Kyseinen polo vm 06 1.4 koneella. Polkimista jarrupoljin aiheuttaa tai ns naksahtaa kanssa samalla tavalla joka kerta kun painaa. Kysäisin huollosta mutta ei osattu sanoa oikeen mitään. Vika kumminkin tullut noin viikko sitten ja pahenee ja normaali ihminen sen jo kuulee vaikka esim ilmastointi päällä. Kiitos tiedoista, tässä takuuta 5vkoa jäljellä niin toiv ennen sitä löytisi.

2

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takuuta jäljellä

      Jos takuuta on jäljellä, niin viet merkkihuoltoon. Jos viasta on ilmoitettu takuun aikana, niin se on korjattava, vaikka korjaus venyisikin yli takuuajan. Vian syyn etsiminen on huollon, ei omistajan asia.

      Tällä palstalla ei edelleenkään ole selvännäkijöitä...

    • Atk-Erkki

      Täällä myös sama surullinen kottero, 1.4 ja vm. -06.

      *Ilmanvaihto/kojelauta*

      Samaa naksumista ja omituisuuksia. Mm. kun laittaa pakin päälle niin vänkärin jalkoihin alkaa puhaltamaan ilmaa helvetillisellä tohinalla. VW-ominaisuus, otaksun.

      *Jarrupoljin*

      Täälläkin jarrupoljin naksuttaa mutta onneksi jarrut toimivat. Siellä taitaa olla rele tms. aataminaikanen kampiviritys.

      Ja vielä:

      *Bensapumppu*

      Oikealla takana ujeltaa koko aja auton ollessa käynnissä, mahtaa olla bensapumppu? Miksi en ole missään muussa autossa ikinä kuullut moista surinaa?

      *Radio pakkasella*
      Bassovapaata kuuntelua, ainoastaan A-pilarin "diskanteista" "kuuluu" jotain.

      Kannattaa penätä huoltoa tutkimaan kaikki omituisuudet takuuajan puitteissa, mutta ei ne mahda siellä oikeasti mitään "löytää". Koska ei niitä oikeasti kiinnosta asiakkaan kuvitelmat sen jälkeen kun perävalot loittonevat liikkeen pihasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      211
      12000
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8238
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6398
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4543
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      123
      3998
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      58
      2059
    Aihe