Mökin katon lisäeristäminen

Mökkeilijä.

Ostimme kolme vuotta sitten n. 60m2 kokoisen 1,5 kerroksisen v. -85 rakennetun kesämökin. Alakerta tukevaa vanhaa hirttä ja yläkerta lautarakenteinen. Mökin yläkerta, eli matalahko käyttöullakko on jo alunperin otettu "makuuhuone"-käyttöön. Alakerrasta on yläkertaan käynti normaalisti portaita pitkin ja kerrosten välillä on n. 1,5 m2 kokoinen aukko, josta rappuset menevät. Koska kerrosten välillä on jatkuvasti auki oleva yhteys ja rakentajakin on mökkeillyt myös talvisin, oletimme tietysti että katon eristeet ovat kunnossa. Pidämme mökkiä talvisinkin peruslämmöllä sähköpattereilla. Alusta alkaen mökin sähkölaskut ovat tuntuneet tosi isoilta, mutta vasta nyt selvitin asiaa tarkemmin ja sain kuulla, että 12.000 kilowatin vuosikulutus tuon kokoiselle mökille jossa ei kuitenkaan oleskella läheskään jatkuvasti on aivan tolkuton. Sain kuulla mökkinaapurilta, että "ei siellä katossa juuri mitään eristeitä ole". Ilmeisesti yläkerta on tarkoitettu alunperin lähinnä kesäkäyttöön. Ei ihme jos lämpö karkaa.

Miten saisimme eristettyä katon edes suht kunnolla ja mahdollisimman ohuesti. Yläkerta on sen verran matalaa tilaa, ettei haluaisin mataloittaa sitä yhtään enempää kuin on välttämätöntä. Ulkopuoliseen eristämiseen ei haluaisi ryhtyä, sillä kustannukset pitäisi elämäntilanteen vuoksi pitää mahdollisimman pieninä ja koko katon purkaminen tuntuu liian isolta ja kalliilta hommalta. Millaisia sisäpuolisen eristämisen keinoja ehdottaisitte. Miten esim. finnfoam-levyillä eristäminen? Kuinka tehokkaaseen eristämiseen pääsee muutaman sentin eristekerroksella?

2

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saa vain

      vintti-iitalla eli katto pitää sisältä päin aukaista.

      Ja voi siihen aukoon tehdä kevyen luukun ja pitää sitä talvella kiinni.

    • asdasfasdf

      Jospa teette eristetyn oven alakertaan, ja pidätte yläkerran siinä käytössä, mihin se on tarkoitettu. Siis kesäkäytössä. Toisekseen, mikä on mökissä pitämänne peruslämpötila?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2150
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2053
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1822
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1498
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1404
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      558
      1181
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1005
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      942
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      936
    Aihe