Kuolleen asunto-osake arvioitiin perunkirjassa 91tuh.euroa. Sisarukset maksoivat sen mukaan veron. Kun osake laitettiin myyntiin, asuntojen hintataso huomattiinkin seudulla alhaisemmaksi ja siitä saatiin myydessä 80 t euroa.
Kun teimme verotuksen oikaisupyynnön, meille sanottiin verotoimistossa, että voi olla ettette saa takaisin mitään.
Kuka henkilö verotoimistossa päättää kenelle annetaan ja kenelle ei? Vai mihin tuollainen lausunto perustuu?
Jos perintövero olisi ollut paljon alhaisempi kuin myyntitulot, eihän silloinkaan ole mitään harkinnanvaraa olemassa. Vai onko?
onko olemassa
3
427
Vastaukset
- muallikko
Perintöveroarvo määrätään kuolinpäivän mukaan. Koska perintövero on jo maksettu, niin ilmeisesti kuoleman ja myynnin väliin jää useampia kuukausia. Tämä tietenkin vaikuttaa oikaisulautakunnan ratkaisuun, että onko perintöveroarvona käytetty väärää hintatasoa.
Verotusta ei oikaista sillä perusteella, että on tehty huono kauppa.
Muutoksenhakuaika on viisi vuotta. Oikaisuvaatimus jätetään verotuksen toimittaneeseen toimistoon, mutta päätöksen tekevä oikaisulautakunta on eri toimielin.
Toimistolainen on antanut oman kokemukseensa perustuneen käsityksensä etukäteen.
Odota virallista päätöstä. - huomioida
sekin, että ainakaan ette joutuneet maksamaan myyntivoittoveroa joka on perintöveroa huomattavasti suurempi. Hankintahintaan nähden saitte myyntitappiota. Miten verottaja sen huomioi ?
- kuolinpesä myi
on muistini mukaan mahdollinen tappio vähennyskelpoinen vain kuolinpesän omassa verotuksessa.
Myöskin muistaakseni: Jos tulee voittoa, on yksittäinen kuolinpesän osakas ensisijaisesti vastuussa oman osuutensa verran mahdollisista veroista.
En muista miten käy jos yksittäinen osakas ei maksa omaa vero-osuuttaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016299
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h814859Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1013122Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302952Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262175Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191566Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371131Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?921130Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311046- 48824