Sattuukohan joku tietämään missä vika kun ovet narisee? Siis ovista kuuluu kitinää kurveissa ym. Jotenkin tuntuu kummallisesta ja kuulostaa epämiellyttävältä! Onko kokemuksia?
Ihan asiallisia vastauksia, kiitos!
Ihan asiallisia vastauksia, kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla kuuluu "99 Golffissa kovaa narinaa vasemmasta B palkista.
Outoa, jos perinteinen "CRC" ei auta kitinä ongelmaasi.
B-pilarin luota kuuluva narina johtuu siitä, että oven lukosta on voiteluaine vähissä ja vastinpinnat narisevat toisiaan vasten, kun kori ottaa voimia vastaan kaarteissa ja voimakkaassa jarrutuksessa.
Ruiskuta ovessa olevaan lukkoon jotain voiteluainetta. Koska siellä on muoviosia, silikoni tai teflon-spray voisi olla kestävin ratkaisu.
Laita CRC:tä tai vastaavaa notkeaa voiteluainetta alasaranassa olevan ylöspäin osoittavan n. 2cm:n mittaisen tapin juureen.
Se oli narinan lähde omaan auton ovessa.