Heips! Plazan säätietojen mukaan Alanyassa tällä viikolla päivisin alle 20 astetta lämmintä. Onko siellä tosiaan tähän aikaan noin haalea ilmasto, vai eikö suomalainen järjestelmä vain saa tarpeeksi hyvin tietoja todellisesta säätilasta?
Sillä kyselen, kun lähtö on jo kahden viikon päästä - tietää varata villasukat ja lapaset mukaan ;)
Kiitos vastanneille!
onko tosiaan noin "kylmä"?
9
2300
Vastaukset
- alanyasta juuri kotiutunut
Hei...näyttää olevan aika viileetä nyt, itse olin 17-24.4 alanyassa ja lämmintä oli koko ajan, viilein päivä taisi olla 20 astetta, lähtöpäivänä lentokentällä oli 35 astetta... kai se vaihtelee aika suuresti tähän aikaan vuodesta.Mutta onhan siellä erilainen ilmasto joten ei siellä varmaan joudu palelemaan, illat on kyllä viileitä
kyllä nuo lämpötila arviot piti aika hyvin paikkaa, mutta toivottavasti lämpenee:))- Günesli
Olen joka vuosi Alanyassa huhti- tai toukokuussa, eikä koskaan ole ollut lähelläkään 35 astetta. Olikohan lentokentän mittari auringossa tai rikki?
Toki sää vaihtelee keväällä, niin Turkissa kuin Suomessakin. Mutta yleisesti ottaen toukokuussa on noin 22-26 päivällä. Aurinkoista, puolipilvistä, pilvistä, sateista. Yöllä viileämpää (ja lämpimän päivän jälkeen se toki tuntuukin).
Lopetin säätietojen (jopa 10 päivän päähän) katselemisen sen jälkeen, kun totesin, etteivät ne pidä paikkaansa. Ennusteitahan ne ovatkin.
Jos huone olisi tosi kylmä (tai itse vilukissa) ainahan voi ottaa lämmityksen.
Ihanaa matkaa teille kaikille!
- Accuweather
http://www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=MEA|TR|TU008|ANTALYA&metric=1
- kylmältä vaikuttaa
Meillä olisi lähtö lauantaina, sää näyttää tosi huonolta. Sadetta ja kylmää. Taitaa koti Suomessa olla suunnilleen samat lämpötilat. Toivottavasti saadaan nauttia edes vähän lämmöstä.
- lämmintä oli
Palasimme sunnuntaina kahden viikon matkalta Alanyasta. Ensimmäinen viikko oli aavistuksen viileämpi, mutta toisella viikolla lämmintä oli 26-29. Illalla kannattaa vilukissan ehkä varautua pitkähihaisella. Viime lauantai oli vähän pilvinen ja tälle viikolle todella luvattiin paljon viileämpää tiesivät sinne jäävät kertoa. Muita pilvisiä päiviä ei kahteen viikkoon sitten mahtunutkaan. Meriveden lämpötilaa en tiedä mutta hyvin tarkeni uida. Olen ennenkin ollut toukokuussa Alanyassa ja lämmintä on ollut.
- dibbadabba
Oltiin systerin kans viime vuonna aika tarkalleen vuos sitte alanyassa ja päivät oli lämpimiä. Uimaan ei päästy kuin kerran koska merivesi oli viel kylmää, samoin altaan vesi (hotelli royal palm).
Muuten loma oli aivan ihana.
Yöt oli kylmiä ja nukuttiin hotellis siskon kans parisängys pitkissä vaatteissa ja viel päiväpeiton alla.
Sit mentiin kesäl uusiks heinäkuussa ja johan oli lämmin! Merivedes saattoi lilluu puolisen tuntia ja jalat paloi rantahiekassa.
Mutta teille tulee varmasti ihana loma!
Terveisiä Alanyaan!
- krisyah89
ei tod! itse tylin vkl, ja lämmintä oli 28! niin kuuma et shoetseilla meni koko vkl, ja vesi lämmintä! ei villasukkia, bikinitvain
- paulaliinali
Viime viikolla ollessani Alanyassa sää oli tosi lämmin,n.26-30.c ja näin oli viikon sää ennuste jo etukäteenkin kertonut,että kyllä mielestäni aika paikkansa pitävä oli..Toki säät tähän aikaan siellä vaihtelevat kovasti aivan kuin meillä suomessakin.
hava durumu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098