Profiloituja peltikattopeltejähän on saatavana:
-Pural-pinnoitteisena
-PVC-pinnoitteisena
-PVDF-pinnoitteisena
-Polyesteri-pinnoitteisena
Käsittääkseni PVDF on paras pinnoite, olenko oikeassa?
Peltikatto
2
867
Vastaukset
- vaihtoehtoja
PVC ohutlevystä ei taideta enää nykyisin tehdä kattopeltejä, ehkä rännejä vain.
PVDF eli PVF2:n paras ominaisuus on sen värisävyn haalistumattomuus ja kesto-ominaisuudet rankassa esim. teollisuusympäristössä. Taitaa olla myös kallein pinnoite. Ehkä em. syiden vuoksi sitten paras, eli lienet oikeassa.
Pural eli polyuretaanipinnoite, kuten Prelaq Nova polyesteri/polymeeripinnoite ovat uusimpia pinnoitteita ja niillä muistaakseni 15-v pintatakuu. Vanha kunnon polyesteri on hyvä tuote, ollut markkinoilla jo kymmeniä vuosia eikä liene mitään ongelmaa sen kanssa ollut. - enää saa
kunnon sinkittyä peltiä? sen voi itse maalta muutaman vuoden päästä jos kaava määrää värin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945