Turvallinen Porvoo

Eilen oli radiossa haastatteluja, joissa kehuttiin teiden reunoihin ja keskiviivoille rakennettujen "tärinäraitojen" turvallisuutta edistävistä vaikutuksista. Ne pitävät autoilijan valppaana, eikä pääse torkahtamaan. Porvoossa tämä tärinäajattelu on viety äärimmäisyyteen. Kaikki kadut ovat tärinää koko leveydeltään. Metriäkään ei voi ajaa huolettomasti, vaan on oltava valmiina äkkinäisiin kuoppien väistämisiin.
Kaikkien Aikojen Porvoo! (Kulttuurikaupunki)
3904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ja Mannerheiminkadun yläpuolella siinä noin Cittarin kohdalla roikkuu kadun yläpuolella mainoslakana, jossa on teksti: Vuoden 2008 pyöräilykunta Porvoo. :-D En nyt menisi kehumaan.

Äänestä
  • Ja vähän äkkiä. Ovat mielenterveysuhka autoilijoille ja selvä salaliitto Porvoon kaupungin ja autokorjaamoiden kanssa hajoittaa autoja ja tehdä rahaa.

    Äänestä

Miksi ajat tärinäviivojen päällä?? Mainitsit nimenomaan keski- ja reunaviivojen tärinät. Pientareella ajaminen tuo sakot ja keskiviivan ylität vain jos ohitat, eli hetkellisesti. Missä muuten Porvoossa on keskiviivalla tärinäviivoitus?? Nämä tahalliset rouhinnat ovat ilmeisesti tehty juuri sinunkaltaisiasi varten, jotka eivät muutoin pysy omalla kaistallaan. Ja mikä "auto" sinulla on kun hajoaa noista viivoista??
Kaistalla poikkisuuntaisesti sijaitsevat rouhinnat ajavat saman asian kuin paksut koroteraidat, eli hidasteina. Auto ei hajoa näissä mikäli ajetaan max sallittua nopeutta.
Todellista valituksen aihetta olisi teiden peruskunnossapidossa. Kevätkummun alueen, tai no, koko keskustan alueen urautuneet tiet vaativat parempaa päällystystä kuin satunnaiset asvalttikököt. Leuto talvi ja kevään rospuutto on tehnyt tepposia teille, mutta onneksi meidän autoilijoiden oikeus on vaatia (ja saada) korvauksia kaupungilta, mikäli auto kärsii huonoista teistä (vieläpä siksi ettei näistä varoiteta autoilijoita virallisin merkein).
Siispä hakemusta vetämään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


windup kirjoitti:

Eilen oli radiossa haastatteluja, joissa kehuttiin teiden reunoihin ja keskiviivoille rakennettujen "tärinäraitojen" turvallisuutta edistävistä vaikutuksista. Ne pitävät autoilijan valppaana, eikä pääse torkahtamaan. Porvoossa tämä tärinäajattelu on viety äärimmäisyyteen. Kaikki kadut ovat tärinää koko leveydeltään. Metriäkään ei voi ajaa huolettomasti, vaan on oltava valmiina äkkinäisiin kuoppien väistämisiin.
Kaikkien Aikojen Porvoo! (Kulttuurikaupunki)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu