Mistä saa ja mitä maksaa.
Joko siis jossain kaupassa olisi tuollainen ostettavissa. Asun ulkomailla (pysyvästi) ja olisi tarve saada Suomen-sukulaiselle nurkkaan hurisemaan DVR/PVR jota voisin hallita täältä, ja sitten netin yli lataa talletetut ohjelmat ajan kanssa.
Bonusta olisi jos pystyisi tallettamaan 2-3 kanavaa samalla, mutta yksikin kelpaa.
Joko siis jossain kaupassa olisi tuollainen ostettavissa. Asun ulkomailla (pysyvästi) ja olisi tarve saada Suomen-sukulaiselle nurkkaan hurisemaan DVR/PVR jota voisin hallita täältä, ja sitten netin yli lataa talletetut ohjelmat ajan kanssa.
Bonusta olisi jos pystyisi tallettamaan 2-3 kanavaa samalla, mutta yksikin kelpaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pari numeroa sitten netin yli etäohjattava infrapunatukiasema. www.verkkokauppa.com:issa vehje varmaan löytyy, en muista mallia.
Kuin Dreambox 7025. Siihen saa kyllä yhteyden netin kautta mistäpäin maailmaa tahansa eli ajastukset ym. saa tehtyä etänä.
Mutta tuon boxin virittely siihen kuntoon ei ole sitten mitään amatööri hommaa :(
http://www.saunalahti.fi/znark/dreambox/dm7025/
jos riittää yhden virittimen malli, niin dreambox dm600pvr on suhteellisen edullinen boksi.
mutta siinä tosin sitten rajoitteena tuo yhdestä nipusta tallentaminen kerralla.
ei noita dreamboxeja mitenkään kohtuuttoman vaikea ole käyttökuntoon saada, mutta kyllä siihen asennukseen googletteluineen reilu pari tuntia meni. sen jälkeen ei olekaan mitään tarttenut säädellä vaan kaikki toiminut niin kuin pitääkin.
Opettaa vaimolle ajastuksen ihmeellisen mailman, nii voi sitten soittaa ja kertoo jos pitää nauhottaa jotakin. Homma toiminee myös MIES kotona ja nainen baarissa... todellista etähallintaa :)
Ehkä toimivin olisi http://tvkaista.fi/ Sillä pystyy tallentaa kaikki kanavat kerralla kahden viikon ajalta. Sitten toinen on SaunaVision, mikäli nettiyhteys on tarpeeksi nopea ja laadukas, SaunaVisionissa ei ole tallennuksille aikarajaa, joskin kyseessä on vain suorakatselu, ei voi ladata tiedostona.
Tietenkin voit sukulaiselle tuommosen boksin hommata, mutta mites sen nettiyhteyden nopeuden kanssa?
Yleensä kotiliittymässä on 1M upload joka on todella hidas kun puhutaan useamman gigan ohjelmasta, sekä haluaa tuttukin nettiä käyttää. Esim 3 gigan elokuvan siirto kestää siinä 8 tuntia jos nettiä ei muuhun käytetä.
Topfieldiin saa tapeja millä tuo onnistuu, siis tietokoneelle Topfield FTP-ohjelma ja boksiin vaikkapa EPG Uploader, ohjelmat saa tuosta FTP-palvelimelta ja samaten ajastuskin onnistuu siitä, tai sitten tekee pienen scriptin jolloin ajastus on helppompaa.
Sekä sitten on olikos Medion 8000 boksi joka näkyy ulkosena kiintolevynä, sitten vain tietokoneelle Apache jolta saat ladattua nuo tiedostot ja ajastettua. Ehkäpä järkevintä olisi tehdä pieni scripti joka uploadaa ohjelmat vaikkapa http://isog.pp.fi/ josta ne voit hakea tarvittaessa nopeasti.
Tietenkin voit ostaa tuttusi tietokoneenees digivirittimiä maksavat parikymppiä kappaleelta, jolloin ei tarvitse säheltää erikseen boksi tietokone siirron kanssa. Ja tulee halvemmaksikin kuin boksi. Virittimestä riippuen joko koko muxi tai yksi kanava per viritin.