*TRUE* KetoPellon manifesti! Ibme lamet!

UUUH_KetoPelto´

KetoPellon manifesti armon päivänä 30.4.08 (Mirja, Mirjamin päivänä)!

Miksi kaikesta täytyy tehdä niin monimutkaista? Savimaalattialta lähteneet savolaiset riehuvat ja luulevat elävänsä herroiksi. Oma itsetuntoni on kunnossa. Kaikki taloudelliset asiani ovat erittäin hyvällä mallilla. Asun mukavasti, joskin halvasti vähän PK-seudun sivussa (Masala, Kirkkonummi). Viimeisen 4 vuoden aikana ovat tulomme nousseet hyvään keskiluokkaan ja tienaamme Ernan kanssa nyt paremmin, kuin tällä alueella / asumismuodossa on tapana. Kuitenkin ympäristö täällä on ihan asiallinen. Ei betonineukkukuutio slummia.

Näkökulmani on ilkkua suuressa velassa ja ahneudessa eläviä. Kieroutunut apukoululogiikka on seuraava: Jos otan oikein ison lainan ja ostan kaallimman asunnon, tuottaa se myös euromääräisesti enemmän. Toki tuossa lauseessa on paljon tottakin. Oletko kuitenkaan valmis kantamaan riskin? Jos otat ison lainan täytyy elämisestä tinkiä TAI LYHENTÄÄ LAINAA VÄHÄN TAI EI OLLENKAAN. Tällainen lainan vähentämättä jättäminen ja siitä vapautuvilla rahoilla "huvittelu" ei kuulu omaan, VARMAN ONNISTUMISEN ELÄMÄNTAPAAN.

Nauran teille suurvelalliset pk-seudulla. Te TODELLA haluatte ajaa itsenne vaikeuksiin, kun seuraava isompi talouden mullistus iskee. Yli 15v laina-ajalla olevaa lainaa ei tule ottaa. Jos tarvitset pidemmän lainan, on ostamasi asunto liian kallis tai sitten myyty kohde on ylihintainen.

Ei tämä asuntojen hintojen kanssa pelaaminen ole vaikeaa. Nyt vaan on sellainen tilanne, että markkinoilla on iso joukko amatöörejä jotka maksaa mitä maksaa. Ei mitään järkeä. Asunnon tulevilla isoillakaan remonteilla (esim. putkiremontti) ei tunnu olevan merkittävää merkitystä asunnon hintapyyntöön verrattuna viereiseen kohteeseen, jossa isot remontit ovat tehtynä. TYPERÄÄ. IMBEÄ!

ELI HAJOTKAA SINNE PIENEN PIENEEN MAX. 70m2 PK-seutu asuntoon. ME ERNAN kanssa jatkamme täällä mukavassa takkavarauksenkin sisältävässä 95m2 asunnossa!

MAISKIS! AIJAI!

12

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sirpamaria

      "Oma itsetuntoni on kunnossa, oma itsetuntoni on kunnossa."

      Mitä Ketopelto jankkaa tuota itsetuntomantraansa? Ei terveiden miesten tarvitse tuommoisia edes ajatella päivästä toiseen. Ymmärtäisi nyt mennä jonnekin terapiaan, ennenkuin tapahtuu jotain kauheita.

      Sirpa

    • Huolestunut isä

      Hei Sirpa

      On tuossa "miehessä" muutakin outoa, kuten hintahtavat lausahdukset: nam,nam, aijai. Entäs nimimerkki: UUUH_? Liekö loppujenlopuksi kaappihomo, kun vihaa lapsiakin!

      Onhan näitä elämän junasta poistippuneita ja vääriä valintoja tehneitä ollut ennenkin tällä palstalla. Olisi perustanut perheen silloin kun sen aika oli ja ostanut isomman asunnon koppinsa tilalle, niin olisi hyötynyt paremmin tästä kuluneesta hintojennousukaudestakin. Nyt se sitten selittelee vääriä ratkaisujaan ja koittaa saada niille yleistä hyväksyntää. Säälittävää.

      Mitähän se ressukka sukulaisilleen selittelee, keskittyisi enemmän siihen?

      • saa ravistuksen

        OHO! Ketis saakin tänään näköjään oikeen vappuravistuksen isin kädestä. Tokkapa Ketis tuosta enää nousee? Eikun vappunenä päähän ja pelleksi vai tarvitseeko tuo sitä nenääkään?

        MUAHAHHHAHHA BUBUBUBUBUAHHAHHAHHAAAAHHAA MUMUMUAHAHHAHHAHAAAAAAAAaaaaaaaaa.......


    • lyhentämisestäsi?

      Vasinkin siitä kuinka lyhensit pelkästään ylimääräistä 2000 e/kk seitsemän vuoden ajan. Tämä on nostanut asumiskustanuksesi lähes 3000 e/kk seisemän vuoden ajaksi.

      Kerro minulle tarkemmin siitä ajasta. Kerro kuinka olet syönyt pelkkää näkkileipää seisemän vuotta saaden vitamiinien ja proteiinin puutteesta aivovamman (ainakin juttujesi perusteella olettaa näin). Kerro kuinka olet käynyt töissä Ainolla (Erna tarakalla, koska kahteen pyörään ei ole ollut varaa).

      Kerro nuorille kuinka viettää parhaat vuotensa eläen rahkasammalella ja metsämarjoilla, jotta vois kerskua sitten keski-ikäisenä ettei ole lainaa. Mikäs se on kerskuessa kun hammaslääkärikään ei maksa mitään, koska keripukki vei leegot ja hiukset.

    • *erna*

      NÄLKÄ!

      • Oula Mälkättäjä

        No ei helevetti, olekhan sie se sama "Sanna" ko kävit täälä pohisessa, Saariselällä. Muistakko ko meilloli oikhein hauskaa? Mie tässä pari viikkoa aikaa kyselinki, että tietääkö joku sellasta Ernaa ko mulla löyty sängystä rannekoru, jossa luki jotaki "Ernalle, rakkauella KP". Sie puhuit miehestäski jotaki, joku autoharrastaja vai mikäsoli. Mutta tule sie veikkonen vapuksi mulle heilaksi!


    • Olvi Kuuspakki

      Ketopelto se taas vedättää näitä ressukoita, jotka ovat antaneet asuntomarkkinoilla - ehkäpä elämässä laajemminkin - vedättää itseään. Ja IMBET MENEVÄT KOUKKUUN, BYHÄHÄHÄHÄHÄH, mutta samalla niin surullista.

      No, vähän asiaakin tähän KP:n toteamukseen liittyen: "Jos otat ison lainan täytyy elämisestä tinkiä". Näin näyttää tuttavapiirissä olevan, vaikkei kaikkien lainat olekaan niitä iiisoja yli 200 tonnin lainoja. On selvää, että yli 30 % lainanhoitoon ja asumiseen käyttävällä keskituloisella perheellä ei hirveästi jää "nauttimisvaroja". Itse olen ratkaissut asian toisin ja NAUTIN. BYHÄHÄHÄHÄH, jos liukastun banaaninkuoreen huomenna, onpahan ainakin ELETTY. Ja mitä asuntomarkkinoihin tulee, ihmetyttää suomalaisessa ostajakaartissa kaksi seikkaa: 1. maksetaan järjettömiä hintoja 2. naurettavista kohteista. Vähän kritiikkiä ja kyseenalaistusta peliin! Mutta sehän ei luterilais-sosialistilta niin helposti käykään, BYHÄHÄHÄHÄH, kypsykää velka-touraneihinne, ÄHÄHÄHÄHÄH.

      • nyt siitä

        näkkileivän syömisestä!


      • osuivat ja
        nyt siitä kirjoitti:

        näkkileivän syömisestä!

        upposivat jälleen. Niin kuin olemme tottuneet näkemään =)


      • naisetkin
        osuivat ja kirjoitti:

        upposivat jälleen. Niin kuin olemme tottuneet näkemään =)

        Jos palstan harvat naisetkin jo rupeavat kyllästymään tämän K.P. juttuihin, niin pitäis hälytyskellojen alkaa soimaan. K.P. pitää ääntä ja mesoaa kuin joku seksuaaliseen vähemmistöön kuuluva ryhmä. Taisi palstalaisten aavistukset osua oikeaan ja K.P. onkin B-rapun miehiä.

        Ai niin "minun itsetunnossani ei ole mitään vikaa....vikaa....vikaaaaa..."


      • vaiva?

        Syhy!

        Miksi sinä ei hakea lääke sinun persesyhy?

        Ketä sinä vedättä sinun syhy? Ei ketä minä vasta.

        Mikä IMBE? Onko se vaiva sinun persesyhy? Ota medicos sun syhy. Se autta.

        Ei banaani sinua autta sinun persesyhy. Sinä mennä doctor ja hakea syhylääke sinu perse.

        Osta vaikka velkaksi tuo persesyhy lääke, mutta hankkia se lääke. doctor halpa, ei velka tarvita. Mutta hankkia lääke vapuna!


      • aivan sekaisin
        vaiva? kirjoitti:

        Syhy!

        Miksi sinä ei hakea lääke sinun persesyhy?

        Ketä sinä vedättä sinun syhy? Ei ketä minä vasta.

        Mikä IMBE? Onko se vaiva sinun persesyhy? Ota medicos sun syhy. Se autta.

        Ei banaani sinua autta sinun persesyhy. Sinä mennä doctor ja hakea syhylääke sinu perse.

        Osta vaikka velkaksi tuo persesyhy lääke, mutta hankkia se lääke. doctor halpa, ei velka tarvita. Mutta hankkia lääke vapuna!

        ja jos niin mistä? Ettehän te musulit edes käytä alkoholia. Vai menitkö ostamaan 70-luvun betonikuutiosta remppakuntoisen kaksion, hirmuhintaan. Pizza ei käy kaupaksi, verottaja niskassa, vituttaako?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2203
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2112
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1835
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1516
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1415
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      564
      1202
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1015
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      351
      952
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe