Vauvani on nyt 3 kk vanha ja pulauttelee ihan päivittäin ja melkeimpä joka syönnin jälkeen. Hän syö myös aika tiheään tahtiin. Joskus tunnin välein, joskus puolen tunnin välein.. Joskus vähän kerralla, joskus pitempään. Painoa tytöllä on 5,2 kg ja pituutta n. 60 cm. Pituuteen nähden paino on hieman alhainen. Syö pelkästään rintamaitoa. Painosta siis olen hieman huolissani ja tuosta jatkuvasta pulauttelusta. Vaatteitakin sotkeutuu monet päivässä pukliin.. :/ Mikähän tähän voisi auttaa? Pitäisikö alkaa kokeilla syöttää soseita? Muita samanlaisia tapauksia?
Kiitos jo etukäteen kaikille vastaajille!
-3 kk vauvan
3
307
Vastaukset
- olla
Jos rinnoista tulee liikaa maitoa (siis kerralla) niin vauva syö vähän vahingossa liikaa. Meillä oli tossa 2kk iässä myös mutta sitten aloin lypsämään sen pahimman "maito suihkun" pois ja syötin vasta sitten. Paino ja pituus ihan samat kun meillä 3kk ja nyt 4kk paino ottanu pituutta kiinni. Neuvolassa sanoivat että välillä pituutta ja välillä painoa.
Ja vielä pilautteluun, kannattaa vältää syönnin jälkeen heiluttelua ym. aiheuttaa myös pulauttelua.
Hyviä kevään jatkoja! - auttoi
Meille annettiin neuvolassa lupa antaa pieni määrä (muutama lusikallinen) perunaa omaan maitoon sekoitettuna. Tämä auttoi välittömästi.
- ............
niin tossa joku ehdotti perunan sotkemista maitoon , niin kannattaa siis ennemmin sotkea perunasosetta (kaupan purkista), kun on hienojakoisempaa niin ei tule vatsavaivoja tai lisää puklia kokkareista.. Kannattaa nyt ensin kuitenkin kokeila vaan huolellista röyhtäyttämistä ja vaikka tarkkailla sitä maidon tuloa, josko suhkuaisi liian vauhdilla. Meillä tosin poju alusta asti puklaillut lähes joka aterian yhteydessä (korviketta pääasiassa), enemmän tai vähemmän. Puklailu on myös hyvin yksilöllistä, toiset vauvat eivät puklaile juuri koskaan, ja niin kauan kun pukli ei lennä kaaressa ja valtavina määrinä, on pulauttelu normaalia, eikä vaadi mitään röyhtäyttämistä ihmeellisempiä toimenpiteitä!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912833
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454780Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392788Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201955Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1111706Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471