Ihan hienoa, että yritetään saada vanhalle kaupungille sen muista erottava nimi. MUTTA menetetäänkö samalla vanhan kaupungin maine? Nyt näyttää jo ilmoituksissakin lukevan kaupan sijaintina Neristan...
Moni ulkopuolinen tietää Kokkolan hienon puutalokaupunginosan, mutta kuka heistä tietää/muistaa Neristan-sanan? Osa kokkolalaisistakin (muuttaneita sekä syntyperäisiä) on ihmetellyt uusia ruskeita Neristan-kylttejä mitä niillä tarkoitetaan kun ovat vain ilmestyneet kaduille. Ja miksei niissä voisi lukea yhdistelmää Neristan - vanha kaupunki?
Mainoskylttissä pohjoisesta saavuttaessa lukee isolla Neristan. Siinä on myös historiallinen miehen kuva, taloja ja se siitä, pienellä olevaa www-osoitetta ei edes näe. Moniko ohiajava yhdistää sen Kokkolaan tai tietää kuka kuvassa on ja missä Neristan on? Jokin paikkakunta Suomessa?
Yleissivistystä se ei ainakaan ole, sillä Neristan-alue näyttäisi koskevan vain alakaupunkia eli Pormestarin kadusta alaspäin (1/3 nykyisestä puutaloalueesta) olevaa aluetta, jossa tuskin asuneet käsityöläiset ja merimiehet puhuivat ruotsia? Käyttivätkö edes Neristan-sanaa?
Onko tässä on taas sovellettu historiaa kokkolalaisittain? Pitääkö kaikesta tehdä niin vaikeaa ja hienoa? Eikö voisi keskittyä ihan vain siihen vanhan kaupungin markkinointiin? Suurin osa turisteista kun on kuitenkin suomalaisia. Tai sitten kiinalaisia ;-)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neristan
Neristan
8
880
Vastaukset
- muualta muuttanut
se vanhan kaupungin Pub, joka mainostaa paikkaansa kylteillä?
- Alakaupunki
kodikas oluthuone kylläkin ja sijaitsee ihan oikeasti "entisajan" Neristanissa ;-)
Niin, ehkä nyt vanhan kaupungin kaikkien liikkeiden kannattaisi vaihtaa nimensä Neristaniksi, kun kyltitkin on ilmaisia :-)
- Rokan Antti
muodostaman aluetta on aina sanottu sanalla vanhakaupunki. Neristan on tuputettu suomenruotsalaisten sanavarastosta, päämeklarina etunenässä toimi entisen valtuuston pj Stefan Andersson. Alakaupunki-Neristan, HAH-HAH:DDD
- neristan
no sattuupa nyt vain olemaan pala historiaa.
- MiGeee
Onko Neristan Joku vitun afganistanin tai pakistanin
Siirtomaa??? Nimestä päätellen kyllä. Se joka tuon sanan (neristan) keksi Täytyy olla täysi idiootti. vanha kaupunki on vanha kaupunki eikä mikään neristan mistä lie ruotsista väännetty.. - Kokkolalainen!!!
Keskusta vois olla vaikka Rosistan tai vastaava. Tehdään kerralla koko kokkolasta naurun alainen :)
Täysin järjetöntä tollanen vääntely. Vanha kaupunki pysyy vanhana kaupunkina. !!!
- Hakalaxbo
Onpa hyvää että opastetan jos tieto on näin heikkoa.
- hakalabo
sämretalande
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949