Uusi MacBook Pro ei pääse verkkoon??

Omenainen0408

Hei,

Ostin juuri uuden MacBook Pro (viimeisin "Penryn & Leopard buildi") kannettavan ja ensivaikutelma on todella hyvä! En kuitenkaan aivan ongelmitta ole käyttöönotosta selvinnyt, eli jos tähän ongelmaan löytyisi jotain apua, olisin tuhannesti kiitollinen.

MacBookini liittyy iloisesti langattomiin verkkoihin, joissa ei ole suojausta, mutta kotonani olevassa verkossa on WPA-PSK suojaus (TKIP) ja siihen ei airport suostu liittymään vaikka salasana on varmasti oikein. Kun yritän yhdistää, OS X yrittää hetken ja sitten tulee ilmoitus, että yhteyden muodostus ei onnistu. BootCampilla asentelin Vista Busineksen rinnalle ja siltä puolelta toimii moitteetta, eli on varmaankin OS X:n ongelma tämä. Kokeilin myös WPA2-PSK (AES), mutta lopputulos sama. Onko ideoita?

Samaan syssyyn voisin kysäistä, että miten tuon käynnistyksen yhteydessä tulevan (heti kun kytkee virran kannettavaan) "PLÖMMM!!" äänen saa kytkettyä pois? Tulee hieman liian pelikonsolimainen vaikutelma siitä...

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

6

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla paras mahdollinen

      Tukiasema ei taida olla paras mahdollinen tukiasema. Itselläni ei ole tullut vastaan ongelmia missään muualla kuin Welhon liittymissä käytettävissä Thompson ja Motorolan WLAN tukiasemien kanssa. Voi olla että tuo yhteytavassa on jotain häikkää kun kaikki kokeilemani ADSL reittimet ovattoimineet moitteetta.

      Itse olen käyttänyt itselläni ja tutuillani Netgear ja Linksys merkkisiä WLAN laitteita eikä mitään vikoja ole ollut. Käyttäkoneena on ollut vain Intel Mac mini ja muutamaa eri PowerBook ja iBook kannettavaa.

      Kokeile kysyä http://www.hopeinenomena.net foorumista ongelmaasi apua. Hopeinenomena.net foorumista saa varmasti parempia vastauksia kuin täältä.

    • rrr

      Tarkista, onko sulla Airportin asetuksissa taltioitunut ensisijaisia verkkoja ja poista ne ja koita sitten uudestaan liittyä siihen langattomaan verkkoon

      VersionTracker.comista löytyy useampiakin pieniä ilmaisia softanpätkiä säätämään tai mykistämään tuon käynnistysäänen.
      Käytettävä hakusana sivustolla: "startupsound" (ilman sitaatteja).

    • 1stMacFinn

      Miksi ihmeessä kuunnella moisia ääniä, eihän sitä konetta tarvitse sammutella ja käynnistellä. Kansi kiinni ja menoksi. Niin minä olen tehnyt nyt jo viisi vuotta.

      Tuon äänen kuulen lähinnä käyttispäivitysten yhteydessä (niiden, jotka vaatii uudelleenkäynnistyksen).

      • ...eikös tuo...

        ..."kansi kiinni ja menoks" kuluta akkua? En ainakaan mä voi laittaa ´kantta kiinni ja menoks´jolloin kone joutuu olemaan kenties neljä-viisi tuntiakin "auki".


      • syö mutta
        ...eikös tuo... kirjoitti:

        ..."kansi kiinni ja menoks" kuluta akkua? En ainakaan mä voi laittaa ´kantta kiinni ja menoks´jolloin kone joutuu olemaan kenties neljä-viisi tuntiakin "auki".

        unessakin muistin ylläpito toki syö akkua tietyn %:n / tunti. Mutta kulutus lienee merkittävästi vähäisempi mitä kansi auki..

        käyttömukavuuden kannalta helpompi laittaa vaan kansi kiinni ja kone menee uneen.. Herää välittömästi


      • gdff
        ...eikös tuo... kirjoitti:

        ..."kansi kiinni ja menoks" kuluta akkua? En ainakaan mä voi laittaa ´kantta kiinni ja menoks´jolloin kone joutuu olemaan kenties neljä-viisi tuntiakin "auki".

        suosittellaan sammuttamaan kone vasta, kun kone on useita päiviä käyttämättä. Tämä kyllä yllätti minutkin. Yleensä sammutan aina koneen yöksi, mutta en enää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4168
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      145
      3756
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      70
      3087
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1549
    5. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1331
    6. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1301
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1298
    8. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      1287
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      115
      1098
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1033
    Aihe