virkavirhe

kiusattu no: mones

Päiväkodeissamme terrorisoi montavuotta lastenhoitaja. Hänen hampaisiinsa jäi moni ja moni hakeutui sairaslomalle tai virkavapaalle, kaksi jopa vaihtoi alaa. Pomot vaan ihmetteli, tai siirsi henkilön toiseen päiväkotiin.
Tämä hoitaja, aina alle kolmevuotiaiden osastolla oli super ilkeä lapsille. Hän harrasti pakkosyöttöä, sängystä repimistä, huutamista, vanhempien loukkaamista ym.
Lopuksi hän työskenteli päiväkodissa, jossa oli "herrojen" lapsia ja asiat eteni lopputiliin, mutta... ei merkintöjä papereihin, vaan kunta järjesti hänet toisenlaisiin tehtäviin ja dadaa, lasten pariin töihin taas.
Suomi on turvallinen maa jopa ilkeille ihmisille.

6

1319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhua vastoin

      parempaa tietoa>mistä siis tiedät?

      • kiusattu no: mones

        Mistä tiedän. No hö! olen myös hänen kiusattu ja hänen vuoksi itse päiväkotipaikkaa vaihtanut.
        Työkaverina näin hänen tapansa kohdella lapsia. Mutta meidän pomo oli niin hyvää kaveria tämän arvon rouvan kanssa, että hän aliarvioisi minua, ei häntä.
        Vasta kun vaihdoin itse taloa, aloin kuulla juttuja hänestä ja siitä, miten muut häntä pelkää ja kuinka moni muu on jo hänen kynsiinsä joutunut. Ja kun lopputili tuli, siitä puhui kaikki kaupunkimme kolmetoista päiväkotia.
        Ihan vaan siksi tiedän.
        Ja jos ihmettelet sitä, että mistä tiedän hänen saaneen taas töitä lasten parista. Se julkaistiin ihan lehdessä. Oli henk.koht. haastattelu kyseisen rouvan tulevasta työstä.


    • lastenhoitaja vm. 1965

      Juuri noin asiat menee. Tutun kuuloista toimintaa nuo sekä terrorisoivan työntekijän että kunnan tekemiset.

    • kirjoituksesi

      koska päiväkodissa jossa oma lapseni on, on myös lastenhoitaja, joka on todella hävytön lapsille ja kun minä olen puuttunut asiaan, on oma poikani joutunut hänen silmätikukseen. Muitakin lapsia hän kohtelee todella epäasiallisesti, haukkuu, huutaa ottaa kovaa kiinni (mustelmia, naarmuja) ja ei häntä vaan saa ulos sieltä.

      Tosiasia on että yksin ei mahda mitään, mutta jos useampi vanhempi uskaltaisi avata suunsa, niin jotain tapahtuisi. Kuten sanoit, käy myös usein niin, että hänet vain siirretään toiseen päiväkotiin.

      Näin kävi myös erään alkkis-opettajan kanssa. Joutui lähtemään yhdestä koulusta ja hups siirrettiin vain toiseen kouluun.

    • ..............

      Uskon minäkin kirjoituksesi, koska itse päiväkodissa työskennellessäni olin samassa ryhmässä ilkeän aikuisen kanssa. Hän ei kuitenkaan ollut aikuisille ilkeä, mutta lapsille hän huusi ihan suoraa huutoa, että itsekin pelästyin. Samaten harrasti pakkosyöttöä ja kun kerran yksi lapsi oksensi, hän suuttui siitä tosi pahasti ja huusi (enkä tarkoita mitään äänen korottamista vaan ihan lähempänä karjumista) lapselle, että mitä hän oikein teki.

      Samaten koulun puolella olen myös tavannut opettajia, jotka huutavat lapsille ja aiheuttavat sen takia pelkoa lapsille, nauravat vaikka piirrustuksille ja suuttuvat ja huutavat ihan pienistä jutuista.

      Tännekin tuli jo epäileviä viestejä. Itsekin haluaisin uskoa, että kaikki lasten parissa työskentelevät ovat herttaisia "muumimammoja", joilla riittää syliä ja rakkautta, mutta ihan oikeasti asiat eivät mene niin, ja kyllä kaikenlaista tapausta on tullut kohdattua.

      En tiedä, miten asiat ovat edenneet, koska itse olen nykyään toisella alalla.

    • kyselijä12

      Mahtaakohan olla paikkakuntana Kuopio vai onko näitä tyyppejä sitten useammillakin paikkakunnilla??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5896
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2036
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe