Olin naimisissa miehen kanssa, joka ei tienannut juuri mitään, mutta koska rakkaus oli silloin voimakasta ostin/ostettiin asunto joka merkittiin molempien nimiin 50-50 ja käytännössä minä siis maksoin kaikki asumiskulut - kun olin se tienaava osapuoli.
Ero tuli, ja hyvistä puheista huolimatta mies rupesi vaatimaan asunnon kauppahinnasta puolikasta ("koska papereissa mä omistan siitä puolet"). Onneksi minulla oli muita taloudellisia kiristyskeinoja että sain isomman osuuden itselleni myyntihinnasta.
Neuvo teille nuoret: älkää luottako rakkauden huumaan. Tehkää avioehto, ja jos ostatte omaisuutta (kuten asunnon) määritelkää jo pankissa lainaa ottaessa sekä tietysti kauppapapereita tehdessä omistussuhde oikeaksi - eli se joka maksaa saa osakkeita enemmän.
Eron sattuessa sävyisinkin puoliso hakee vain omaa etuaan.
Suosittelen avioehtoa
2
1142
Vastaukset
- Äiskä69
Kerrotko lähemmin niistä "kiristys keinoista" ??
- pankinvaihtaja
Hei, ihan oikein varoitella nuorempia.Minä olen toista kertaa naimisissa ja ed.liitossa tehtiin avioehtosopimus koska miehelläni oli enemmän rahaa laittaa silloiseen asuntoomme. Se sitten huomioitiin erossa.
Nyt vaihdoin uuden mieheni kanssa pankkia (aiemmassa ketjussa kyselinkin neuvoa ja sainkin).
Mieheni yritti että ottaisimme yhteisen lainan.Ei pankkivirkailijakaan mitään erikoista siinä nähnyt vaikka minulla oli paljon enemmän säästöjä asunnossamme.
Ehkä miehenikään ei tarkoittanut mitään vilunkia(puhui vaan verovähennyksistä että niitä saisimme enemmän),mutta koska minulla oli enemmän rahaa asunnossamme en suostunut siihen vaan jatkamme uudessa pankissa nyt edelleen omilla lainoilla. Silloin pysyy omat ja toisen rahat sekä velatkin selvästi erillään.
Avioehto ei kuulemma olisi suojannut mitään avioeron sattuessa tässä tapauksessa jos on yhteinen laina ja omistusosuus 50/50.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760