-93 Transporterista hävisi se sellainen "vastajousi", joka erottaa näppärästi ykkösen pakista. Pakki on vasemmalla edessä ykkösen vieressä ja ennen kun keppiä käänsi vasemmalle, vastasi sen ensin sellaiseen jouseen, josta suoraan eteen löytyi hyvin ykkönen. Nyt se jousi ottaa vastaan vasta aivan vasemmassa laidassa, josta eteen työntämällä menee jo pakki päälle. Ennen sen pakin päälle saaminen edellytti hieman kovempaa vasemmalla kääntöä, jolloin tuo "vastajousi" antoi myös periksi. Nyt se on ikään kuin siirtynyt väärään paikkaan.
Tekniikasta en juuri tiedä. Yritin vain kuvailla vaihdevivun toiminnan näin kuljettajan kannalta.
Onko sille jotain säätöä jossain vai onko se laatikon ominaisuus?
Ei ole varaa viedä merkkiliikkeeseen.
Mikä neuvoksi?
Tekniikasta en juuri tiedä. Yritin vain kuvailla vaihdevivun toiminnan näin kuljettajan kannalta.
Onko sille jotain säätöä jossain vai onko se laatikon ominaisuus?
Ei ole varaa viedä merkkiliikkeeseen.
Mikä neuvoksi?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsoppa lähteekö vaihdekepin juuressa oleva suojus nostamalla pois. siinä sitten pitäisi näkyä tämä pakkisalpamekanismi. Liekö jousi siirtynyt tai katkennut. Tämmöistä olen joskus tehnyt ihan muun merkkisessä autossa.
No sehän se vika just oli. Kepissä olevan palikan kuusiokoloruuvi oli löystynyt ja keppi meinasi pudota kadulle, mutta asia korjaantui kiristämällä se palikka takaisin -ensin väärin ja toisella yrittämällä oikein eli ykkösen kohdalla se osuu reiän reunaan, mutta alaspäin painamalla menee reiän alle. Simppeliä!
Kiitoksia loistavista neuvoista! Joskin ehdin jo keksiä ja korjata sen tänään päivällä ennen kuin luin sen täältä.
Niin ja jousikin oli vielä ehjä.