mitä eroa näillä matkaenduroilla on? kokemuksia omistajilta? kestävyys?
africa twin VS. transalp
kokemuksia.......
46044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itsellä ollut TA(94)ja nyt AT(94), vaimolla ostettu TA (94).
AT tehty enemmän "tosi toimiin"; parempi jousitus, isompi tankki, tukevampi runko, Trip master-digi trippi, vahvemmat vanteet, paremmat valot, enemmän tehoa/vääntöä, toimi paremmin soralla.
TA mukavampi keskikokoiselle kuskille, kevyempi ja ketterämpi, mukavampi asfaltilla, mutta kestää kovaakin kyytiä iham AT:n malliin.
AT:n saa paremmin Turhatech tyyppistä tavaraa.
Molemmat ydinsodan kestäviä, koneella ajaa normihuolloilla 200 tkm, tiedän AT:n jonka koneella ajettu liki 400tkm.
Ainoita murheita normaalien kuluvien osien (pyörän laakerit jne.) on AT:n bensapumppu, vaivasta selviää parilla kympillä ostamalla Facet tai Pierburg pumpun orkkiksen tilalle.
Jos jotakin itkee, AT RD04 ja RD07 -96 asti kulutus voisi olla pienempi, satula parempi, mutta näilläkin pärjää.
Vanhanaikainen, tehoton? Jaa, pyörä jolla voi huoletta ajaa Siperian poikki, tai vaikka sorateitä maailman ympäri ei tarvitse olla tehokkain, nopein tai makein, riittää että vie perille, ja tuo takaisin.
Näillä et ole nakkikioskin kunkku etkä kokoontumisajojen keskipiste, siihen pitää ostaa muut laitteet, mutta jos haluat huolettomia kilometrejä kaikenlaisilla teillä tai vaikka teiden ulkopuolellakin, nämä voivat olla varteenotettavia vaihtoehtoja.
CDI.piddikkeen muutostyönjälkeen olen ollut erittäin tyytyväinen pyörääni! Aina lähtee käyntiin ja kulutus pieni. N.4.7l /100km. pyöreästi laskettuna (15ltr. = 330km,) tänään lähty takarenkaasta ilmat ulos mutta ei se pyörän vika ole! :D parhaat transalpit ovat vm. -91 => -97. aiemissa vähän synnytysvikoja ja myöhemmät valmistettu italiassa ja sähköjärjestelmä yksinkertaistettu!
Omani TA-95 palvellut kohta 10 vuotta ja tyytyväinen olen ollut etenkin kestävyyteen. Kuten tuossa edellä tuli ilmi, ei mikään itsetunnon kohottaja ;)
AT:tä kokeilleena moneenkin kertaa (vaihto mielessä) mutta ei tuonut mulle lisäarvoa. Jotenkin kankeampi ja tehossakaan ei paljon eroa.
Tuossa realistinen ja hyviä kuvia sisältävä sivusto eräästä TA:sta http://koti.mbnet.fi/jarla/ta/
Hei !
Minulla on-01 mallinen Transalp. Kovin olen tyytyväinen ollut. Olen 190 cm pitkä ja pyörä toiminut minun kokoisella hyvin, kun pari vuotta sitten vaihdoin korkeamman plexin. Tällä hetkellä mittarissa 17000 km eikä ole mitään murheita ollut. Voin suositella Transalppia lämpimästi.