Onko muilla tällästä? Olen ollut äitipuoli mieheni 12 vuotiaalle tytölle kohta 6 vuotta. Tytön äiti on alkoholisti ja jättänyt tyttönsä 1 vuotiaana. Ennen nainen näki satunnaisesti(kun ryyppyreissuiltaan ehti) tyttöä,mutta nyt näkee joka toinen viikonloppu! Ongelma on se etten ymmärrä/hyväksy sitä että tyttö ei näe äitissään mitään väärää!(vaikka tietää naisen ryyppäämisestä,lusimisesta ym.) Haluaisin kunnioitusta,siitä että olen ottanut toisen naisen lapsen huollettavakseni. Tuntuu että tyttö pitää minua itsestäänselvyytenä,ja se suututtaa. Laitan aikani,rahani ym..tähän tyttöön ja kasvatan häntä kuin omaani,niin kuitenkin hän pitää tätä alkoholistia "äitinään"! Mielestäni olen tehnyt suuren ja kunnioittavan teon,kun olen ottanut kasvatettavakseni toisen naisen lapsen. Vaadinko liikaa,kun haluaisin edes hieman kunnioitusta?? Tämä on TODELLA raskasta!!!!
sietämätöntä!!!
4:n mamma
381542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Katkeruutesi paistaa rivien välistä.
En viitsi sanoa,mitä sinusta ajattelen.Häpeä.
Kuin noin ahdasmielinen nainen voi kasvattaa toisen lasta.
Pystytkö kunnioittamaan lapsen äitiä?
Hänelläkin on oikeus ihmisarvoiseen kohteluun.
Tuo nimittely kertoo Sinusta paljon...surullista.
Voita katkeruutesi.
ettei sunkaan pääkopassa kolise mikään muu kuin tyhjä tynnyri.
Kannattaa oman mielenterveytensä kannalta hyväksyä se, että tulee aina olemaan mitätön verrattuna lasten äitiin.
Älä laita likoon enempää kuin voit odottamatta hymistelyä tai ihastelua muilta ihmisiltä, kun toisen lapsen eteen niin paljon uhraudut. Uhrautumisesi ja työsi lapsen eteen on vain jotain jota sinun kuuluu tehdä, auta armias jos et tekisi, mutta kiitosta siitä et tule koskaan saamaan. Tärkeintä on että pystyt elämään itsesi kanssa.
Koskaan et voi tehdä tarpeeksi tai tarpeeksi hyvin, muiden silmissä, koska et ole lapsen oma äiti. Koskaan et ole riittävän hyvä, mitään yleensäkään. Näin se menee. Hyväksy se ja elä sen mukaan, älä laita itseäsi likoon liikaa.
Älä ryhdy marttyyriksi, et saa edes sitä sädekehää...
et voi silloin vaatia keneltäkään mitään kunnioitustakaan.
Adoptioissakaan ei saa tuntea omahyväisyyttä, että on antanut kodin jollekin lapselle ja kasvattaa häntä ja vatia kiitollisuutta. Se ei saa tuntua uhraukselta että uhraa jotain toisen hyväksi.
Olet todella katkera ja itsekäs ihminen. Oli lapsen äiti millanen tahansa, se on aina hänen äiti ja lapsi rakastaa häntä. Kunnioita sinä häntä ja hänen äitiään, ehkä sinäkin jonain päivänä kiitosta saat, jos on aihetta.
sitten olisit sanonut jos tässäkin tapauksessa lapsi olis ollut äidil joka ryyppäs ja ja joka yö eri äija sänkys.Siinä olis sit pieni lapsi katsellu menoo ilman sapuskaa ja muutenkin heitteellä,Mutta sinä olsit vaan silittänyt äidin päätä ja todennut et kiva kiva kun sulla on meno päällä.
Olipa erikoisen tuomitseva kirjoitus. Siitä olen toki samaa mieltä, että kukaan ei ole pakottanut ap:tä huoltamaan toisen lasta...
MUTTA näissä uusioperheissä on vaan sellainen fakta, että uusi puoliso on otettava koko pakettina, mukaanlukien ne edellisen liiton lapsetkin. Tässä tapauksessa lapsi on ollut isällänsä pääsääntöisesti käytännösssä koko ajan, eli lapsi kuuluu samaan pakettiin miehen kanssa.
Vai miltä kuulostaisi, jos alkoholisti-isän tytärtä ei uusioperheen isä olisi "pakotettu" huolehtimaan?
Meiltä lukijoilta,vai tuolta viattomalta lapselta?
Kyllä tuli paha mieli,kun luin aloitustasi.
Enpä osaa muuta sinulle onnettomalle nyt antaa neuvoksi,kuin otappa yhteyttä ammattiauttajiin,ja kerro heille murheesi.
Pahaa pelkään,ettet sitä kunnioitusta saa näiltä keskustelupalstoilta olevilta lukijoilta.
terv.kolmen aikuisen lapsen oma äiti.
Hei. Ymmärrän tunteesi, mutta tiedän omasta kokemuksesta että tytärpuolesi hoksaa panostuksesi ja arvostaa sinua enemmän. Lapsena ja nuorena varmasti se oma äiti on aina ykkönen vaikka olisikin juoppo tai mikä vaan. Sitten kun tytölle tulee ikää lisää ja hän aikuistuu varmasti muuttaa ajatustapaansa. Olet hänelle varmasti todella tärkeä henkilö ja toivon ettet näytä hänelle vihan tunteitasi. Jos hän huomaa että et pidä hänen äidistään joka kuitenkin on hänelle tärkeä voi hän pettyä sinuun kovastikin. Ole hänelle edelleen se luotettava ja kannustava aikuinen äläkä näytä hänelle näitä tunteita. Hän varmasti arvostaa sinua ja näyttää sen myöhemmin. =)
Äiti on lapselle aina äiti, oli se sitten kuinka juoppo rappioalkoholisti tahansa. Siihen tuskin sinullakaan on mitään vaikutuskonstia olemassa, eikä kait pidäkkään olla. Noin nuori kuin 12 vuotias tuskin ymmärtää maailmaa niin paljon, että voisi nähdä äidissään vikaa.
MUTTA tämä ei tarkoita sitä, että hän ei sinua kunnioittaisi ja arvostaisi! Tuon(kin) ikäiset lapset kun tahtovat pitää huoltajiaan itsestäänselvyyksinä, oli sitten kysymys biologisista vanhemmista tai uusioperheen vanhemmista. Ja tottahan toki lapsi hakee rajojansa, testaa kauanko hän on hyväksytty ja rakastettu sellaisenaan vaikka kuinka tökerösti käyttäytyisi.
Raskasta tuo varmasti on, kun et saa sitä arvostusta mikä sinulle kuuluisi.
Tuo sinun kielenkäyttösi paljastaa, että olet hakoteillä. Lapsen äidin nimittely ala-arvoista ja säälittävää.
Hakeudu avun piiriin!
on yksi lapsuuden suurimmista tragedioista ja monethan pohtivat sitä vielä aikuistuttuaankin. Lapselle äiti on pyhä ja ainutlaatuinen, oli hän millainen tahansa. Vasta vanhempana kykenee pohtimaan asiaa realistisemmin ja näkemään tässä jotakin puutteita.
Kuten joku jo edellä sanoi, on lapselle aikuisen huolehtiminen itsestäänselvää -ja niin pitääkin olla. Itse asiassa se on ihan biologiaankin pohjautuva juttu ja siitä syystä lapsi ei osaa kiitellä sinua hoivaamisestasi. Vasta sitäkin asiaa hän osaa pohdiskella vanhempana ja tuntea myös kiitollisuutta siitä, että olet ottanut hänet vastaan kuin oman lapsen.
Olet tehnyt hyvän työn, mutta ei sinun siksi pidä lapselta odottaa kiitosta ja nöyryyttä. Kun aika kuluu ja tyttö kasvaa, osaa hän varmasti arvostaa panostasi.
ei hän näe koskaan omassa itsessään tai tekemisissään mitään väärää tai tuomittavaa.
Mieheni murkkuikäisen lapsen äiti on täys juoppo..silti nuori menee viikon välein äitiään tapaamaan..joka tietty on usimmin kännissä niissä tapaamisissa.
Vaikea se on noita tapaamisia kieltääkään..olemme kyllä sanoneet että "jos äiti on kännissä,lähdet takaisin kotiin"..äitinsähän ei koskaan tule lapsensa luo,ei muista synttäreinä..ei jouluna..ei edes kortilla,(mie anna nuorelle kuukausittain rahaa,ja milloin vain mitäkin tarvitsee ..samalla kun omilleni annan jotakin).
Meillä tuo nuori tietää hyvin äitinsä virheet..mutta on vain hyväksynyt että äitinsä ei kykene hänestä huolehtimaan,ja ymmärtää sen kuinka hänen äitinsä on eron jälkeen isäänsä pompottanut ja yrittänyt manipuoloida,ja kiristää "lapsen varjolla"..
Et vaadi liikaa..mutta lapset ovat lapsia,ja myös lojaaleja vanhempiaan kohtaan.
Minä olen ainakin huomannut etteivät nuo itsetehdytkään muksut sitä kiitollisuuttaan oikein osaa näyttää - kunnes lähtevät kotoa pois :)
Ole tyytyväinen siitä että olet oikeasti tehnyt hyvän työn äläkä turhaan marise ärtymystäsi kiittämättömyydestä.
Jokaista äitiä aina välillä nyppii mutta kyllä me silti hyviä ollaan!
kiitoksia ja kunnioitusta! Tiedätkö että jos on lapsia, ne hoidetaan, kiittää tai kunnioittamisesta huolimatta. Jos lapsella on oma äiti, niin kyllä se kiitos ja kunnia hänelle kuuluu. Älä kuvittele että pystyt olemaan parempi lapsen äitiä.
"jos lapsella on oma äiti,niin kyllä se kiitos ja kunnia hänelle kuuluu"!!!! Uskomatonta!Mistähän häntä kuuluisi kiittää? Siitä että kykeni kantaamaan lapsen sisällään?? Tässä on kyse "äidistä" joka on HYLÄNNYT lapsensa!! Ei siinä jälkikäteen paikkailut ja anteeksi pyydöt auta,kun lapsi kasvaa NYT!Ei siitä huolehdita sitten vasta kun itselle se parhaiten sopii!!!!!!En kaipaa syyllistäviä tekstejä!Kysyin vaan onko muilla tälläistä???Luulempa että on!!!!!
miehen lasta joka kestää sinua. Kunnioita lapsen äitiä, joka luottaa sinuun ja antanut oman lapsensa toisen vastuulle, ja myös lapsen isää. Kunnioitusta kehiin ja hieman nöyryyttä, siitä se lähtee.
I rest my case.
Mitkä oli syyt....että lapsen äiti joi??
Oliko kenties syy lapsen isässä?
Enpä lähde tuomitsemaan tässä tapauksessa lapsen äitiä,koska ilmeisesti hän on päässyt jaloilleen,koska saa tavata lastaan.
Pientä hysterian pokasta näyttää aloittajalla olevan....herää omalta kohdaltani kysymys???
Oletko sinä kelvollinen kasvattamaan tätä viatonta lasta?
Kerro meille.
No ei todellakaan vikaa isässä! Uskovainen,ja hyvin kiltti ihminen.Hoiti tytön keskosesta asti yksin!Eipä ole äiti tapojaan parantanut.Meillä ei vain riitä uskallus lähteä sotimaan tapaamisia vastaan!!!Jos mieheni lähtisi taistelemaan yksinhuoltajuudesta,niin voin VARMASTI sanoa että se nainen menettäisi huoltajuuden ja saisi nähdä tyttöä vain valvojan kanssa!! Kyllä mielestäni olen kelvollinen hoitamaan tyttöä!Eihän mieheni katselisi,jos en olisi hyvä äiti tälle tytölle!!hysteriaa joo...Ahdistaa kun sellainen ihminen pääsee lähelle lapsia!!
sille asialle, edesauttaisit tätä äitiä olemaan lapsensa kanssa? Tukisit heitä, jos yhtään välität. Sen sijaan voivottelet ja valitat.
Näin sanoit.
Siis....mitä pelkäät?
Itseäsi?
Vai...lapsen isää?
hee.. todella outo vastaus.
Jauhot suuhun.
Kyseessä ERITTÄIN sairas tapaus!Hän on tunkeutunut kotiimme sorkkaraudan kanssa.Ja pienimmän lapsen kuolema oli lähellä!!Niin että mitäkö pelkään?Näköjään turhaa oli tänne kirjoittelu,kun pitäisi selittää koko tarina yksityiskohtaisesti!!No ,joka tapauksessa,kiitos teille ketkä edes hitusen verran tiedätte miltä tämä tuntuu! Toivotan teille onnea ja voimia!!!
Lue nämä kaikki sinulle osoitetut viestit, niin huomaat....että me olemme kaikki sinusta huolissamme...emme niinkään tästä lapsesta,vai onko häntä olemassakaan....liekkö sinun oman mielikuvituksen aikaansaannosta?
Kaikesta huolimatta...pidä itsestäsi huolta.
Just.Tarkoitin voimia niille joilla on samanlaisia ongelmia!!!Olisin kaivannut vinkkejä ihmisiltä,jotka ovat samassa tilanteessa.En syyttelyitä ja haukkumisia! Eikä typeriä kommenteja ihmisiltä ketkä eivät osaa kuvitellakkaan miten vaikea tilanne voi olla!Suurin osa näistä vastauksista vaikuttaa keskenkasvusten jutuilta!!!!!!Joukossa muutama asia viesti.....
Nyt ehtinyt vasta vähän lukea, mutta mikä ihmeen provo-tuuli tänne on tullut. Ei tuomita äitiä, mutta samassa ollaan valmiita olettamaan, että alkoholismin on aiheuttanut hänen ex-mies! Ja musta tuo on raukkamaista kaikkia niitä alkoholistien omaisia kohtaan olettaa, että heidän lähipiiri on syyllinen siihen, että henkilö tuohon sairastuu ja on ihmistyypiltä riippuvaista sorttia.
Mitä ap-juttuun tulee, niin varsinkin, jos vanhempi on paistanut poissaolollaan lapsen elämän ajan, niin se vanhempi merkkaa ja paljon. Kun ei ole sitä ollut elämässä, niin sitä kaivataan. Pysy sinä jatkossa sinä minä olet ollutkin, vakaa aikuinen elämässä - se on todella tärkeää lapselle vaikka hän ei osaa sitä ajatellakaan. Ja kyseessä tosiaan lapsi, joten jätä ne kunnioitukset taustalle, ainakin aikaan, että on aikuinen.
Hienoa, että lapsen äiti on ryhdistynyt. Harmi, että tuossa menetettiin nuo vuodet, jolloin lapsi olisi voinut kiintyä kunnolla, mutta toivotaan, että tämä jatkuu.
Lapsella on vain yksi biologinen äiti ja isä. Omien vanhempien ohi ei mene kukaan. Lapsi on aina lojaali omille vanhemmilleen, olipa ne minkalaisia tahansa. Heillä on oikeus molempiin vanhempiin. Lapsi ei ole velvollinen olemaan kenelläkään kiitollisuudenvelassa. Vaikuttaa kuin olisit ottanut urakan lapsen hoidosta, mutta täydestä sydämestäsi sitä et ole tehnyt. Lapsi etsii keinoja selvitäkseen uudesta tilanteesta ja siinä hän tarvitsee aikuisten tukea ja ymmärrystä.
Ei ole lapsen vika olla olemassa, ei hän siis ole kiitollisuuden velassa kenellekkään. Jos kiitosta kaipaat, kiitä myös itse muita, älä vaadi sellasta toisilta, mikä on itsellesikin vaikeaa.
Lapsen hoito ei ole sankaritekoa, ei edes ihmiselle,joka ei ole lapsen äiti. Lapsi ei ole pyytänyt sinua huolehtimaan hänestä. Käsittämätöntä, että edes kehtaat vaatia moista. Luullakseni olet ottanut täysin vapaaehtoisesti liian suuren palan hoitaaksesi, ja valitat kun et osaa ja kykene.
valtavasti hoivaa,huolenpitoa..rakkautta ja hyviä ihmisiä ympärilleen.
Vaikkei lapsi sitä itse olekaan ymmärrettävistä syistä pyytänyt(miten olisikaan kun on lapsi!)..niin jokainen empatiaa tunteva ihminen, jolla avara sydän, häntä luonnollisestikin hoivaisi.
Eihän siitä kiitosta saa,muutoin kuin itselle hyvän mielen.
Ymmärrän että tuo äidin häiriökäyttäytyminen ja oman lapsensa ikäänkuin "hylkääminen"saa kenet tahansa normi ihmisen kiukustumaan..sitä kun ei ihmismieli ymmärrä.Kuitenkin lapsi kasvaa..ja myöhemmin osaa arvostaa tekemääsi työtä hänen hyväkseen,niin se vain on.
On ap.lla oikeus valittaa ja purkaa mieltään..ja etsiä vertaistukea,sitä vartenhan tämä foorumi on olemassa..eikö?
No löytyihän täältä joku fiksukin!Kiitos sinulle!Kerrankin joku realistinen viesti.Tätä juuri ajoin takaa,että kuinka se suututtaa kun,joku on noin vain jättänyt lapsensa ja nyt saa ikäänkuin nauttia niistä hyvistä asioista,kun muut ihmiset ovat hoitaneet kasvatuksen!!Luulin jo että olen ainut ketä tuollainen ärsyttää. Äiti pitää kiinni oikeuksistaan mutta ei velvollisuuksistaan!!!GRRRRRR.........
Miksi helvetissä kyselet kunnioitusta täältä????
Onko se lapsen isän mulkku niin tärkeä sinulle...että jaksat täällä pönkittää heikkoa itsetuntoasi???
Taidat olla mustasukkainen sille lapselle.
Pistä tyhmään kaaliis....se lapsi ei mene sinun edelle.
Olin niin kiukkua täynnä sinun itsesääliäsi...
sanamuoto piti olla...ei mikään eikä kukaan mene viattoman lapsen edelle....et edes sinä,vaikka kuinka kerjäät kunnioitusta itsellesi.
Veikkaan että lähes jokainen tähän viestiketjuun kirjoittanut on itse hylännyt lapsensa! Tai menettänyt sen ex miehelleen ja uudelle avokille. Ei muuten voi olla näin kiukkuista porukkaa. Kyllä aika asiaa tämä 4:n mamma tuntuu kirjoittavan!!!Vaikkei mulla oo kokemusta tollasesta niin voin kyl kuvitella kuinka vaikeaa toi voi olla.Tsemppiä ja jaksamisia sinulle!
Joo kyl tääl on aika äkästä porukkaa liikeellä.Ja vähän tyhmiä perusteluja.Mä ainaki ymmärrän sua,ku ite lähes samas tilantees.Ei aina jaksa....
olikohan sinulta jäänyt oleellinen lukematta..vai miksi alatyyliin kirjoitit?
Fiksu ihminen ei nimittele toisia..eikä vastaa tekstiin,jollei edes ymmärrä kirjoitettua tekstiä.
Ap.lle sanoisin että "älä välitä,joillakin ihmisillä vain tuntuu olevan tapana pahoittaa toisten mieli".
Voit vaikuttaa vain siihen miten itse suhtaudut lapseen, ja huolehdit hänestä. Äitinsä sairastaa alkoholismia, tunne- ja sielunelämän sairautta. Anna hänen elää omaa elämäänsä, josta tyttö tekee aikanaan omat johtopäätöksensä. Silti äiti on tytölle tärkeä ihminen. Sinulla ilmeisestti on 3 muutakin lasta. Anna asioiden sujua omalla painollaan. Jos ilmenee, että äiti uhkaa lapsen henkeä tai terveyttä, yhteys lastensuojeluun. Mutta, jos suurin onglelma on, että sairas ihminen on lapselle tärkeä, asiat on aika hyvin. Huolenpidostasi huolimatta, lapsi ehkä vaistoaa, ettei ole sinun, onko 3 muuta biologisia lapsiasi? Lapsi kaipaa äitiään, anna hänelle mahdollisuus tuntea tämä ihminen.