marssin jälkeen

Vappumarssin jälkeen on hyvä palata taas sorvin ääreen sorvaamaan kirjoituksia maataloustukien lopettamisesta. Olen samaa mieltä lopetetaan tuet. Ehtona on kuitenkin se, että tuet pois koko EU:sta.

Millaisia vaikutuksia siitä seuraisi ? Nopea analyysi tietenkin on, että ruoka halpenisi. Turhat elinkelvottomat tilat lopettaisivat ja tehotuotanto hoitaisi kilpailun ohella hinnat minimiin. Ruokamenot kustantaisivat enää viisi prosenttia käytettävissä olevasta rahasta. Nyt niiden osuus on 12 - 13 prosenttia keskimäärin.

Maatalouden ohessa toimiva teollisuus, kuljetus , kauppa, rahoitus jne. tekisivät parempaa tulosta kun yksiköt olisivat suurempia.

Euroopan Unionista voitaisiin lakkauttaa maatalouteen liittyvä hallinto ja siirtää hallinnonalan piiriin kuuluvat virkamiehet vanhoina työntekijöinä muille EU:n sektoreille.

Kunnat säästäisivät verorahojaan koska maataloussihteerit voitaisiin lomauttaa, maatalouslomittaja laitettaisiin kortistoon. Lomittajapalvelut kilpailuttaisi jokainen maatila ja virolainen työntekijä tekee lomituksen taatusti halvemmalla. Vie tosin rahat Viroon, mutta hinta ratkaisee.

Tässä on vasta säästöjen alkua, ihan hengästyttää tämä valtaisa visio säästöistä. Jatka listaa, kohta huomaamme Suomen rikastuvan Saudi -Arabian öljyvaltion tasolle...

5

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcvbghjkio

      Täysin ilmaiset raaka-aineet laskisivat kaupassa myytävän ruuan hintaa vain muutaman prosentin. Toisaalta koska hinta meillä ei määräydy kustannusten, vaan asiakkaan maksuhalun mukaan, on oletettavaa ettei hinta oikeasti laskisi lainkaan.

      Jostain syystä meillä sekä kauppa, että kuluttajat haluavat megamarketteja ja jollain ne pitää maksaa. Vantaallekin suunnitellaan taas uutta jättimarketkeskittymää, joka tosiaan taas maksetaan kaikkien muiden, paitsi kauppiaiden rahoilla.

      • Olet oikeassa, mutta säästäisimme kansalliset maataloustuet. Minullekin tulisi jokaisena päivänä euron säästö. Ja tällä vauhdilla olisin miljoonan päivän päästä miljonääri. Siihen menisi ainoastaan 2739 vuotta.

        Tuossa kansallisten maataloustukien määrä v. 2007:
        http://img.mtv3.fi/mn_liitteet/mtv3/ohjelmat/300831.pdf

        Ajattele 0,7 miljardin euron säästöt vuosittain. Eihän korvattaviin verenpainelääkkeisinkään mene kuin 150 miljoonaa euroa vuodessa .Ja alkoholisairauksien kustannukset ovat 2-3 miljardin välillä. Tupakoinnista seuraa lähes yhtä suuri lasku.

        Jos maataloustuet lopetettaisiin niin saataisiin näihin tarpeellisiin terveysmenoihin enemmän rahaa.


    • ,

      ,

      • -

        -


    • Monta virhettä

      aloituksessa ei ruuan hinta laskisi noin paljoa koska alkutuotannon osuus ruuassa on mitätön, valkka teollisuus saisi raakaineet ilman niin niin se pienentäisi tuota 13 prosenttia vain 0,5- 1 prosenttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11965
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1484
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1296
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe