Lagunan eri versiot

Aattos

Olen aika pihalla näiden varusteversio nimien kanssa mutta ehkä joku viisampi voisi helppiä.

Mikä on siis eri varuste tasot Lagunassa kyseessä on 04-malli) Olen törmännyt Expression ja authentique malleihin. Onko vielä muitakin ja mitenkä ne eroaa toisistaan. Ja mikä on versioiden nk paremmuusjärjestus.

4

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasoja

      Tuon vuosimallin Lagunasta löytyy seuraavia tasoja:

      - perustaso Authentique
      - Authentiquea paremmat enemmän ja vähemmän rinnakkaiset tasot Decor (Authentique 1500 e), Expression (Authentique 1500 e) ja Dynamique (Expression 1700 e)
      - paras taso Privilege, sisältää kaiken sen mitä Expressionkin (Expression 4500 e)

      Tasojen saatavuus riippui moottorista:
      1,6 ja 1,8: Authentique, Decor ja Expression
      2,0: Decor, Expression ja Dynamique
      2,0 Turbo ja 1,9 dCi: Expression ja Dynamique
      V6: Authentique, Expression, Dynamique ja Privilege
      2,2 dCi: Expression, Dynamique ja Privilege

      Decor oli eräänlainen "kampanjamalli". Muut tasot olivat saatavilla heti alusta eli vuodesta 2001 lähtien. Tosin Rellun tapauksessa varustetasojen sisältö voi muuttua milloin tahansa, useammankin kerran vuodessa.

      Authentiqueta lukuunottamatta muissa tasoissa on kuskin penkin ristiseläntuen säätö ja matkustajan penkin korkeussäätö. V6-moottorin yhteydessä myös Authentiquessa oli aluvanteet, ESP ja automaatti-ilmastointi.

      Authentiqueen sisältyi mm. CD-soitin, manuaali-ilmastointi, ABS, ajotietokone, kauko-ohjattu keskuslukitus, sähkösäätoiset peilit, sivuturvatyynyt edessä, turvaverhot, isofix-kiinnikkeet, sähkölasit edessä (farkussa taisi olla myös takana?), kuljettajan penkin korkeussäätö, keskikyynärnoja edessä, sumuvalot.

      Decorissa on Authentiqueen verrattuna lisäksi mm. aluvanteet, takaspoileri, sport-istuimet nahka-kangasverhoilulla, vakionopeudensäädin, aurinkoverhot takaovissa.

      Expressionissa on Authentiqueen verrattuna lisäksi mm. ESP (2,0 Turbo, V6 ja 2,2 dCi), parempi kangasverhoilu, keskikyynärnoja takapenkillä, sähkölasit takaovissa, sisävalon viive.

      Dynamiquessa on Authentiqueen verrattuna lisäksi mm. aluvanteet, sport-istuimet kangas-nahkaverhoilu, ESP (2,0 Turbo, V6 ja 2,2 dCi), nahkaratti, keskikyynärnoja takapenkillä, sähkölasit takaovissa, sisävalon viive.

      Privilegessä Expression-varusteiden lisäksi mm. plyyshi-nahkaverhoilu, rengaspainevaroitin, peruutustutka, aurinkoverhot takaovissa ja takaikkunassa, hands free -avainkortti, sähköisesti taittuvat peilit.

      • Aattos

        Aika moista asiantuntemusta. Kiitos vastauksesta.


      • Lagu-Pekka

        Itsellä ensimmäisen tuontierän 1,6 Expression farkku vuodelta 2001.

        Autossa on rengaspainevaroitin ja nahkaratti, jotka ed. viestin mukaan kuuluisivat vasta Privilegeen. Muuten listat kohdallaan (ja nehän koskivat vuotta 2004)


    • Dunamigue

      Itellä 2,0-16v -03 farmari,dynamigue varusteilla.17-alut kattokaiteet,sport-penkit osanahka verhoilulla,asr,nahka ratti,molemmissa etuistuimissa korkeuden säätö,sisävaloviive,radio/cd kauko-ohjaus,taka-ovissa aurinkoverhot,ilmastointi,xenon ajovalot ym..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6450
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      94
      4608
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      58
      4513
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      24
      3428
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      200
      3088
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      2855
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2699
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2696
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1611
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      328
      1536
    Aihe