Fiat 18 La Piccola

Onko kellään kyseistä 50-luvun traktoria tai tietoa niistä. Liekö miten yleinen suomessa. Itse omistan tällaisen Fiatin, pientä entisöintiä kaipaisi.
31117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

”Fiat, Modell 18 "La Piccola" aus dem Jahre 1956 mit 18,9 PS, Zapfwelle sowie hydraulischem Kraftheber. Mit diesem Modell wird auch den Kleinbauern und Pächtern der Erwerb einer Allzweckmaschine ermöglicht. In der ersten 3 Jahren verlassen über 20.000 "Piccole" die Produktionsstätte in Modena. Mit freundlicher Unterstützung durch Fiatagri-New Holland, Vertrieb Deutschland.”

Fiat, malli 18 ”La Piccola” vuodelta 1956. Tehoa 18,9 hv, voimanottoakseli, hydraulinen nostolaite. Tämän mallin myötä tuli monitoimikoneen hankinta mahdolliseksi myös pien- ja vuokraviljelijöille. Ensimmäisten 3 vuoden aikana Modenan tuotantolaitoksilta lähti yli 20.000 Piccolaa. Fiatagri-New Hollandin Saksan-markkinoinnin ystävällisellä tuella.

http://www.jaegers-home.de/bildarchiv/image_07.htm
Kuva vasemmalla palstalla, 3. ylhäältä.

Liekös täällä sitten ratissa itse Anna Magnani (vai Sophia Loren)??? Bellissima!
http://web.tiscali.it/no-redirect-tiscali/trattoredepoca/Fiat 18 La Piccola 1957.jpg

Äänestä

Minulla on jo toinen Piccola. Eka tuli naapurilta. Sen myin, mutta kiinnostus tätä teknisesti aikalaisiaan edellä olevaa peliä kohtaan kasvoi niin paljon, että laitoin nettiin haun päälle,ja löytyihän Forssasta. Mikä vuosimalli sinulla on?

Äänestä

Ei mitenkään yleinen, mutta ei kovin harvinainenkaan. Joillakin seuduin saattoi aktiivinen "figelikauppias" saada isännät innostumaan ostamaan ko. merkkiä ja siinä sivussa meni kaupaksi muutama Piccola. Se on niin henkilökemiasta ja naapureiden esimerkistä kiinni, että mitä traktoreita ostettiin ja ostetaan. Myihän aikoinaan Pohjanmaalla eräskin myyjä isännille DT-20 "täystuhoja", kuin sämpylöitä...
Heinolan kalamarkkinoilla olen viimeksi nähnyt erään paikallisen harrastajan Fiat Piccolan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fiat kirjoitti:

Onko kellään kyseistä 50-luvun traktoria tai tietoa niistä. Liekö miten yleinen suomessa. Itse omistan tällaisen Fiatin, pientä entisöintiä kaipaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu