Olisiko kellään hyviä neuvoja turvotukseen.Ennen auttoi esim. ananasmehu ja runsas veden juominen, mutta ei enään.
On varmaankin iän tuoma ongelma.Joudun ottamaan ainakin kerran viikossa Diurex-tabletin, kun nesteitä kertyy niin paljon.Haluaisin mieluummin käyttää jotain muuta vaihtoehtoa ongelmaan.
On varmaankin iän tuoma ongelma.Joudun ottamaan ainakin kerran viikossa Diurex-tabletin, kun nesteitä kertyy niin paljon.Haluaisin mieluummin käyttää jotain muuta vaihtoehtoa ongelmaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko sydän tutkittu, ja kilpirauhanen tutkittu?
JOstain syystähän se neste kertyy, eikä sitä ole hyvä pitää kehossa, koska se vaurioittaa ja vahingoittaa elintoimintoja ja sisäelmiä.
Aika vaivalloistahan sen nesteen säännöllinen ja tasainen poisto on saada aikaan ilman diureetteja. Mutta toki on:
- mansikat
- koivunlehti
- poimulehti
- mustikat
Onhan niitä vaikka kuinka, mut nukuttaa, ei nyt jaksa miettii
Vielä tuli mieleen puolitorkuksissa se selleri.
"""On varmaankin iän tuoma ongelma"""
Ei kuule ole.
Täytyy tutkia, mistä johtuu ja sen jälkeen oikea hoito parantaa.
Oletko jo vähentänyt suolan käyttöä?
Suolaa en lisää ruokiin vaan käytän muita mausteita.Jospa kävisin kyselemässä luontaistuotekaupassa tänään jotain siihen.
Kilpirauhanen on tutkittu, eikä ole mitään ongelmaa siinä.
Turvotus johtuu verenpainetaudistasi. Siksi sinulle on Diurex määrätty. Voit vaikuttaa asiaan alkamalla syömään monipuolisesti ja harrastamalla liikuntaa.
Verenpaineen lukemat on hyviä, pikemminkin hieman liian alhainen.
Diurexia määrättin nimenomaan otettavaksi turvotukseen ja silloin tällöin, ei jatkuvaan käyttöön.
On otettu kokeita ja arvot ovat olleet hyviä.
Voisiko johtua alkavista vaihdevuosista, nimittäin oireilee muutenkin siihen malliin.
onko selvitetty, ettei ole sydämen vajaatoimintaa?
Entä suonikohjuja - myös sisäisiä kohjuja on ilman ettei ulospäin näy yhtään mitään merkkiäkään mykkeröisistä suonista.
Minulla oli tämä syynä jalkojen turvotukseen.
Sydämen vajaatoiminta on laajempi asia kuin pelkkä verenpainetauti. Jos ei pumppu enää jaksa, niin nestettä kertyy. Verenpaine voi sinänsä olla ihan ok tai jopa alhainen. Ne vaihdevuosioireina pitämäsi vaivatkin saattavat liittyä sydämeen.
Mutta ei varmaan kannata alkaa selvittää syytä tai tehdä asialle mitään.