Lukekaa tarkkaan ja miettikää... "Tämän päivän koululaiset käyvät eilispäivän koulua, jossa toissapäiväiset opettajat opettavat keskiaikaisilla menetelmillä ylihuomisen asioita"
Tuttua? Ainakin se pitää mielestäni TÄYSIN paikkansa!
Kommentteja?!
Tuttua? Ainakin se pitää mielestäni TÄYSIN paikkansa!
Kommentteja?!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen samaa mieltä ja siksi aion opiskella opettajaksi ja muuttaa (tai ainakin kultivoida sitä muutoksen siementä) järjestelmän sellaiseksi, että siinä on ihmisyyttä. Voisin keskustella asiasta vaikka maailman tappiin asti, mikäli kiinnostaa, mutta nyt on vähän kiire töissä.
Mitkä olisivat sinun menetelmäsi?
Opettajankoulutuksessa tuleville opettajille opetetaan läjittäin uusia ja mullistavia opetusmenetelmiä. Sitten näitä harjoitellaan harjoittelukouluissa.
Sitten koittaakin arki. Luokassa on kolmekymmentä oppilasta, joista yksi integroitu erityisoppilas. Koulu yrittää säästää jokaisessa mahdollisessa asiassa. Vanhemmat tuputtavat "ammattikasvattajan" neuvoja, jotka akateemisesti koulutetun opettajan tulisi omaksua ja heti. Tässä tilanteessa opiskeluaikojen upeat mallioppitunnit tuntuvat utopialta.
Turha on tässä siis opettajia syyllistää. Olisko tedän mielestänne esim. lääkärin vika mikäli kunnalla ei olisi varaa investoida leikkauksessa tarvittaviin välineisiin? Ennen kuin opettajien palkkaus, luokkakoot ja koulujen määrärahat saadaan kohdilleen, on aivan turha odottaa tämän parempaa opetusta.
Veropörssin mukaan opettajien palkat ovat täysin kohdallaan. Ehkä jopa hieman ylimitoitettuja opetuksen tasoon nähden.
Tuo sanonta on tuttu ympäri maailmaa. Ja Suomessakin tuo on levinnyt jo kymmeniä vuosia, tosin vähän erilaisin sanamuodoin, mutta viesti on ollut sama.
Eli ei kai aina voi noin olla eli mitäs turhia vanhoja sanontoja päivittämään ja päivittelemään.
Ei tuolla höpöhöö-juttujen välityksellä mihinkään edetä. Eli mielluummin anna ehdotuksia, miten asioiden tilannetta voidaan parantaa eli opetuksen tasoa nostaa ja opiskelijoiden oppimista parantaa (eikä pelkkiä tietoja vaan myös taitoja).
Niin, osittain olet kyllä oikeassa myös nuorten opettajien kantilta asiaa katsottaessa. Ei paljon lisää luovuutta ja intoa kehittyä kun ensimmäisessä työpaikassa on vastassa asenne 'Näin meillä nämä on aina tehty!' Joten ei varmaan ole vaikeaa ymmärtää miksi nuoret kasvatustieteen maisterit etsivät työpaikkoja enenevissä määrin peruskoulujen ulkopuolelta.