Olen koirille allerginen mutta täysin rakastunut espanjan vesikoiriin :) Eräs kyseisen koirarodun edustajan omistava henkilö sanoi että se on allergiaystävällinen. Kysysinkin onko kokemusta asiasta? Tietenkin tapauskohtaista, mutta antaahan se jotain osviittaa jos on enemmän hyviä kuin huonoja kokemuksia.
*kiittää ja kumartaa vastaajille* :)
*kiittää ja kumartaa vastaajille* :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moi,
Itse olen krooninen astmaatikko ja kovin allerginen kaikille elikoille. Päätin kuitenkin ottaa espanjanvesikoiran kaksi ja puoli vuotta sitten. Nyt meillä on toinenkin 13 viikkoinen. Ensimmäisinä päivinä tuli molemmista oireita, mutta hävisivät pikkuhiljaa. Nyt ei oireita.
Koirat eivät nuku samassa huoneessa, koska se aiheutti ongelmia hengitykselleni.
Allergisen on hyvä keksiä myös varasuunnitelma, jos ei tulekaan koiran kanssa toimeen. Varakoti tms. Myös kasvattajat (riippuu kasvattajasta) suhtautuvat ymmärtäväisesti yleensä, ja etsivät uutta kotia, jos ei onnistu. Esimerkiksi siskoni, joka on myös allerginen käy toisinaan kylässä ja pärjää espisten kanssa, mutta saa oireita silti.
Meillä vaakakuppi painoi enemmän sen puolelle, että elämä on lyhyt ja ainutkertainen. Koirien tuoma ilo kattaa moninkertaisesti sen, että parina päivänä kuussa joudun niistämään kaksi kertaa enemmän nenää kuin normaali ihminen.
Moi! Mulla on itselläni Espanjan vesikoira Rico. Rotu on allergia ystävällinen eikä levittele karvojaan kaikkialle =)Rotu on oppivainen ja seurallinen (et kyllä kysynyt tätä, mutta kerroin kuitenkin) Mailaile lisää jos on kysyttävää.
Vastauksenne olivat hyvinkin iloista luettavaa. Koiran hankinta ei meillä ole vielä ajankohtaista mutta on mukava tietää että se kenties olisi mahdollista.
Itse olen ajatellut tuota varasuunnitelma juttua ja arvellut että kasvattaja varmastikin auttaisi etsimään toisen kodin jos niin kävisi ettei koira sopisikaan minun kanssani elämään.
Tuon luonnepuolen olenkin jostain lukenut ja serkkuni naapurissa on espanjan vesikoira joka on varsin iloinen ja touhukas vesseli - aivan ihana siis :)
Jep, perrot ovat ihania, touhukkaita, iloisia ja ennen kaikkea nopeita oppijoita. Meidän eka koira on boisterous-kotikennelistä Rengosta. (http://www.sunpoint.net/~boisterous)
Myös espanjanvesikoirayhdistyksen sivuilla on paljon asiaa:
(http://www.vesikoirat.fi)