Tästäkin palstasta on tullut monelle, myös itselleni, koukku. Minulle, sheriffille jopa joskus hirsipuu.
On mukava tulla tapaamaan tuttujaan, lukea viestejä, vastata, kirjoittaa.
Nimimerkki "Kellohame" on moneen otteeseen ihmetellyt meidän kykenemättömyyttämme keskustelle asiallisesti, kiihtymättä, riitelemättä.
Tämän palstanhan pitäisi olla paikka jossa viihdytään. Olemmehan aikuisia ihmisiä, vai olemmeko - myös henkisesti.
Koukku
4
239
Vastaukset
- Anu
Kyllä tästä on tullut sellainen akaa tappava viihdyke muoto,tiedä sitten onko koukussa vai hirressä mutta tässä sitä yötä taas vietetään.
Kyllä sitä on moni muukin ihmetellyt tätä ainaista narinaa,mutta sen olen huomannut että kaikki meistä siihen narinaan syyllistyy,esimerkiksi minä nyt,kun tätä tässä latelen.Vaikka en moittimis mielessä kirjoita mutta kuitenkin narisen kun en ole äloittanut itse asia keskustelua. - MdK
on jo käsite, joka luokitellaan samaan luokkaan kuin peliriippuvuus, huumeitten, alkoholin ja tupakan väärinkäyttö.
On menty netin käytössä jopa niin pitkälle, että tarvitaan ammatti-ihmisten apua, että oppisi sisällyttämään elämäänsä muutakin kuin netin.
Kuinkahan monta nuorta, ns. tietokonenöörttiä, istuukaan tietokoneensa ääressä, elää kaiken vapaa-aikansa virtuaalimaailmassa, hankkii sen avulla itselleen kavereita ja unohtaa että kavereita on aivan lähellä, jos aukaisee oven ja lähtee kämpästänsä ulos.
Tälläkin tavalla voi nuoresta tulla yksinäinen todellisessa elämässä.
Me vanhemman polven ihmiset emme kuitenkaan ole kasvaneet tietokone rinnallamme ja toivottavasti osaamme suhtautua rakkineeseemme niinkuin mihin tahansa kodin koneeseen.
Olen samaa mieltä Ruuneperin kanssa että rakkineemme välityksellä voisimme viettää hauskempiakin hetkiä kuin mitä viime aikoina on tehty.
On turhaa energian tuhlausta jos päätarkoituksena on vaan kirjoitella toisia loukkaavia sepustuksia, silloin saa tietysti ottaa laskelmiin mukaan että saa samantyyppisiä vastauksia ja ketjureaktio on valmis.- Anu
Onko aina vastattava pahaan pahalla,kyllä pahaankin voi vastata ystävällisasti.
Jos on halua että ei ole täällä toraa niin voi olla torailuun vastaamatta,joten kaikki me syyllistymme samanlaisiin asiohin täällä.Voisi vain ystävällis mielisesti kysyä mikä on hätänä onko päivä slkanut huonosti,vai onko muuten vain paha olo.jos ei ot kiukutteluun ollenkaan kantaa,mutta se on näköjään meidän tapa että nyt annetaan samallamitalla takaisin.
Kyllä on nettiriippuvuutta hyvin paljon ja kaikkea riippuvuutta kuten Mdk kirjoitti,joskus yöllä kun tuli niitä Pekka Saurin ohjemia yölinja silloin sa kuulla miten paljon varsinkin nuoria nettiriippuvalsuutta on,kerrankin yhdeltä nuorelta kysyttiin kuka on koneen hankkinut ja kuka maksaa kulut,tähän nuori vastasi että vanhemmat,että hän pysyisi pois kaduilta mutta nyt häntä ei saa koneen äärestä minnekkään sanokaa mitä minä teen tulen hulluksi koulukin kärsii tästä.Näin tämä nuori ja niitähän on paljon,paljon muitakin,aina ollaan jostain riippuvaisia.
- sofia
se ei mitenkään velvoita pyrkimään aikuiseksi henkisesti, eikä jaksa aina edes houkutellakaan. Kivempihan on leikkiä kuin lapset.
Nykyisin koko maailmantilanne vaikuttaa olevan YHDEN VASTUUSSA OLEVAN HENKILÖN - omasta mielestään varmaan aikuisen - käsissä.
Halusin vain kiinnittää huomiota siihen, että aikuisuus merkitsee eri ihmisille eri asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507981Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662267Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332183- 1461756
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251246Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101146Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58795Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7746