Tietoa Neitokakadusta

Hemminki

Olemme harkinneet Neitokakadua lemmikkieläimeksi, mutta jos joku voisi auttaa muutamassa kysymuksessä:
1. Minkä kokoisen häkin yksi kakadu tarvitsee minimissään, lintua on kyllä tarkoitus pitää mahdollisimman paljon vapaana, mutta haluamme että kakadu viihtyy myös häkissään?
2. Perheessämme on 1/2 vuotias sekä 3 vuotias tyttö, tuleeko kakadu toimeen pienten lasten kanssa?
3. Voiko lintu aiheuttaa allergiaa?

1

508

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      1. Neitokakadu on noin 30cm pituinen, tämän kokoiselle linnulle maa- ja metsätalousministeriö suosittelee häkin minimikooksi 0,75 m2, siis esim 100 x 75 cm, ja minimikorkeudeksi 80 cm.
      Eläinsuojelulliset linnunpidon velvoitteet (tavallisella tekstillä) ja suositukset(kursiivilla) löytyy esim. täältä: http://www.mmm.fi/el/laki/F/f23m1.html .

      Jos lintu on suurimman osan aikaa irrallaan voi vähän pienempikin häkki riittää syömis ja nukkumispaikaksi. Itse pitäisin jo jotain 90-100 x 50 senttistä ihan kohtuullisena miniminä, joskin aina mitä isompi sen parempi.

      2. Kannattaa aina tarkkaan valvoa pienten lasten ja linnun kanssakäymistä jo linnunkin hyvinvoinnin vuoksi. Yleensä ottaen neitokakadut ovat ihan kilttiä porukkaa, mutta yksilöllisiä eroja löytyy aina ja linnun käsittely ja koulutus vaikuttaa käytökseen hyvin paljon, joten mitään ihan varmaa ei voi ikinä sanoa.

      3. Jos on taipumusta allergiaan niin lintu voi sen laukaista siinä missä mikä muu eläin tahansa. Linnusta lähtee runsaasti hienoa pölyä, joten astmaan taipuvaisille niitä ei voi suositella. Allergiatkin ovat hyvin yksilöllisiä, joku vaikkapa koiralle allerginen voi lintuja pitää, toinen aiemmin oireeton taas joutuu lemmikkinsä myymään rajujen reaktioiden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      2970
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1186
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      314
      1159
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      350
      1091
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      62
      1031
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      883
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      77
      842
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      91
      760
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      752
    10. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      709
    Aihe