Haaveissa on jalkapallomatka Liverpooliin ja vinkkejä kaivataan! Onko tosiaan niin vaarallinen paikka kuin jotkut väittää?
Jalkapalloa
Liverpoolissa
3219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitä mitä? vaarallinen?
tästä kuulisin itsekin lisää?
Nimenomaan Liverpoolia on minulle väitetty erittäin rikolliseksi ja vaaralliseksi paikaksi (jopa englantilaiset itse) - joten olisin kiinnostunut kuulemaan vinkkejä paikanpäällä käyneiltä ja nimenomaan jalkapallomatkailijoilta. Sinne joka tapauksessa ollaan menossa - paljonhan on tietysti itsestäkin kiinni missä liikkuu, mihin kellonaikaan ja kuinka kännissä, mutta hieman kieltämättä jännittää.
Kaikkialla tässä maailmassa on rikollisuutta etc.
Olen ollut Liverpoolissa (Anfield Road) ja Manchesterissa (Old Trafford, Maine Road) futisreissuilla (omin päin) eikä ongelmia ole ollut. Lisäksi olen piipahtanut Lontoossa, Oxfordissa ja Sheffieldissä. Olen joka reissulla mennyt julkisilla kulkuvälineillä paikallisten fanien seassa. Pukeutumiseni on ollut tosin neutraalia.
Ongelmia ei ole ollut. kaikkihan on mahdollista, mutta ehkä oma käytöskin ja oma liikkuminen ratkaisee. Kävele perheiden vieressä tai jatkona. Myös poliisien hevosten perässä tai sivulla on kohtuu hyvä mennä.
Ylipäätään vältä Englannissa "pahoja kaupunginosia" eli lähiöiden kerrostalokomplekseja. Älä ota kantaa politiikkaan, äläkä vedä perseitä olalle. Kävele iltapimeällä vilkkaita katu - älä sivukujia.