Ilmat kun alkoivat lämpiämään niin johan tuo järkyttävä ääni ikkunaa avatessa palasi. Ääni siis oli pois koko talven.
Olen yrittänyt paikallistaa mistä kohtaa se tulee mutta eipä tuosta paljon koostu. Ikkunatiivisteisiin yms olen ruoskuttanut jos jonkinlaista aineitta ilman suurempia vaikutuksia.
Yhdellä tutulla oli myös sama esteettinen ongelma s-ikkunoiden kanssa mutta aika paransi hänen ongelmansa. Minulla taasen ei voi sanoa saman tapahtuneen.
Jos availen taas tuon ovipanelin niin mihinköhän tuota crc:tä kannattaisi tunkea?
Onko teillä ollut samoja ongelmia ja jos on niin kuinka olette asian ratkaiseet (muulla tavoin kuin autoa vaihtamalla)?
lagu-II
4
1076
Vastaukset 4
- laguna II
Liukukiskoihin. Viimekesänä mulla oli sama omgelma, laitoin vaseliinia liukukiskoihin. Se auttoi, mutta nyt alkoi narista uudestaan. Nyt öljysin niin narina loppui.
- Arto1
Tuolla oven sisällä on yleensä lasin alareunassa metallikisko, jossa kiskossa kulkee nostimen pyörät.
Kiskoon pakkasenkestävää vaseliinia(se tahtoo kuivua). Yleensä notkistaa jo kummasti tämäkin. Kaikkiin liikkuviin niveliin vaan sinne rasvaa, mahdollisesti myös moottorin kulmavaihteeseen, jos saa suojaa sen päältä pois. Se voi olla myös prässätty, jolloin ei onnistu . Lasin uriin voi laittaa silikonia .Myös lukon voitelu onnistuu samalla kätevästi.
En ole sitten purkanut Lagunan ovea, mutta ohje on aika yleispätevä. Mutta aikalailla ne on samanlaisia kaikissa sähkölasillisissa.
Verhoilu irti kun ajaa ikkunaa ylösalas, näkee mistä mekanismit liikkuu. Ei vaan kannata työntää sormiaan väliin;). - vaijeriin
Otat vain kaiuttimet etuovista irti ja sieltä pääsee näkemään vaijerin "suulle". Hyvin..hyvin.. notkeaa sprayrasvaa vaijerin suusta sisään ja samalla käyttää ylös ja alas..tämä auttoi mun lagu II ja ei oo vinkunu moneen vuoteen...vaijerista se ääni lähtee, koska kuivuu....spreijaukseen tarvii pitkän pillin jotta yltää..
- sähköikkuna
vaijeriin kirjoitti:
Otat vain kaiuttimet etuovista irti ja sieltä pääsee näkemään vaijerin "suulle". Hyvin..hyvin.. notkeaa sprayrasvaa vaijerin suusta sisään ja samalla käyttää ylös ja alas..tämä auttoi mun lagu II ja ei oo vinkunu moneen vuoteen...vaijerista se ääni lähtee, koska kuivuu....spreijaukseen tarvii pitkän pillin jotta yltää..
Kiitoksia kaikille vastaajille!
Kokeilin aluksi tuota kaijuttimen takaa spreijaamista (helpompi homma) ja tuohan tuntui toimivan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53927
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan67686- 55660
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli50659Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33583En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.35567Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7556- 51513
- 78476
- 33435