Kuka uskaltaa

Ruuneperi

Olen joskus kirjoittanut keskustelupalstalla omalla nimelläni. Palstalaiset ihmettelivät tekoani, varsinkin kun kerroin mielipiteeni ruuneperimaisen suoraan.

Kuinka moni teistä olisi valmis rekisteröitymään omalla nimellään suomi 24:ään ja myös käyttämään nimeään?

11

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ANU

      minä käytän etu nimeäni mutta sukunimi ei ole näkyvissä.en kyllä häpeä sitäkään mutta kun saman-nimisiä on niin paljon että ihmeteltäisiin onko se tuo vai tuo.

      • Ruuneperi

        Minä en nykyään käytä kumpaakaan. Silloin kun nimelläni kirjoitin, minua varotettiin liikkumasta pimeässä ja uhattiin ajaa autolla yli.


      • 1234

        mutten halua henkilökohtaisista syistä.


    • Mimmi

      pysytellä palstalla tuntemattomana, ja vieläpä harkiten kirjoittaa mielipiteitään, sillä täällä on vielä vanhanaikaisia käsityksiä muutamista aiheista, jotka ovat tabuja.
      Asiallinen kirjoittelukin poistetaan, mutta häiriköinti ja rivouksien kirjoittelu hyväksytään useimmilla palstoilla. Ihmettelen suuresti millä perusteilla aihevalinnat joko hyväksytään tai poistetaan.
      Suosittelenkin pelkkää satujen kerrontaa palstalaisille, vakavat aiheet, joista olisi syytä keskustella, ovat täällä pannaan julistettuja.

      • Saskia

        vähän harvinaisempikin nimi niin silti täysi kaksoiskaima löytyy joten en käytä oikeaa nimeä siksikään.


      • ANU
        Saskia kirjoitti:

        vähän harvinaisempikin nimi niin silti täysi kaksoiskaima löytyy joten en käytä oikeaa nimeä siksikään.

        oletteko sitä mieltä että minun pitää laittaa nimeni pois tältä palstalta,mitäs minä nyt teen kun tuli sanottua että nimmariani en vaihda.
        Kertokaa nyt olen ko niin tyhmä että pitäisin nimeni jos vaikka en enää sairaalasta tulisikaan tänne kirjoitteleen,niin yhtään ette tietäisi että nyt se anu on sitten lopullisesti pois.
        vaikka tuskin siitä kukaan välittää.


      • norppa
        ANU kirjoitti:

        oletteko sitä mieltä että minun pitää laittaa nimeni pois tältä palstalta,mitäs minä nyt teen kun tuli sanottua että nimmariani en vaihda.
        Kertokaa nyt olen ko niin tyhmä että pitäisin nimeni jos vaikka en enää sairaalasta tulisikaan tänne kirjoitteleen,niin yhtään ette tietäisi että nyt se anu on sitten lopullisesti pois.
        vaikka tuskin siitä kukaan välittää.

        Pidä vain hyväksi ja tutuksi tullut nimesi! Mistä muutoin tietäisi, mikä on juuri Sinun tekstiäsi!
        Tokihan palsta tuntuisi tyhjemmältä ilman ANU-nikkiä! Toivon parantavaa ja "menestyksellistä" sairaalareissua! Kerrohan sitten palattuasi miten meni! Tsemppiä!!


    • Kai de Puu

      Uskalluksen puutteesta et voine minuasyyttää - miten lie oma laitasi ? Satuiluun ja valehteluun olen riittävän monta kertaa vastannut eikä kukaan ottanut kiinni. Nimimerekkien käyttöäkin olen asiallisesti perustellut. Se on, bettä asia tulisi esille eikä jatkuvasti kinattaisi vain siitä kuka kertoo, josta on tullut palstan keskustelujen pääasia. Alkperältään Häjypojan ympärillä pyöritään vaikkei hän itse sitä haluaisikaan.

      • Ruuneperi

        Mikähän voisi olla se minun uskalluksen puutteeni?
        En ole dokumentoinut kirjoituksiasi kuten vaadit, enkä aio niin tehdä vastaisuudessakaan. On muitakin lukijoita ja kirjoittajiakin, jotka tietävät asioiden oikean laidan. Sinun rehellisyytesi ja oikeellisuutesi ei aivan kirkkaimmin loista.

        Nikkeily ei ole rikos, en ole niin väittänytkään,
        sukulaisuutta väärään nimen käyttöön sillä on. Sinulla ei omaa nimimerkkiä ei liene ollutkaan.

        Eri nimimerkkien käyttö jopa samassa viestiketjussa, itse alustamassasi, on ennätyksesi.

        Kuka on tämä "hän itse", joka ei haluaisi ympärillään pyörittävän?

        Pakeneminen eri nimimerkkien taakse on kuin kameleontin värin vaihtoa, poukkoilua puulta puun taakse, naamioituna.

        Nimimerkkisi voisi olla "Puhekupla". Näitä on sarjakuvissa mutta aina myös henkilö, eikä mikään oletettu, samaanilta haiseva ajopuu.


    • Joensuun Alli

      Minä en ylipäänsä rekisteröidy NETTImaailmassa minnekkään mihin ei sitä välttämättä tarvita ja tekaistut tiedot sittenkin missä ne vain menevät läpi.
      Tämä tietoturvallisuusoppi minuun taottiin taannoin kovin tiukkaan ja perusteellisesti tietokonekurssilla.

      • Ruuneperi

        Järkevää on menettelysi. Suomalainen rehtiys, rehellisyys ja suoruus ei ole edes arvostettua. Tyhjäkö jää tilalle?

        Realiteetit täytyy tietysti myös myöntää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6074
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      97
      3049
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2853
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2115
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe