Hei,
Olen Word tekstinkäsittelyn aloittanut. Tein tarjouskirjeen, jossa esiintyy hintoja numeromuodossa. Miten saan näppärästi pilkut kohdalleen jokaiselta riviltä, nyt seikkailevat villisti :)
Onko syytä tehdä koko asiakirja ensin valmiiksi ja vasta sitten lähteä muokkaamaan, vaiko toisinpäin?
Kiitos etukäteen!
pilkut kohdalleen
6
596
Vastaukset
- ensin valmiiksi
ja ala sitten vasta muokkaamaan.
1000,00
10,00
1000,00
10,00
tuotako tarkoitit?- eipä toiminut
tässä tuo :)
eli välilyöntejä jos on erisuuruisia summia. - Mäkkihöperö
eipä toiminut kirjoitti:
tässä tuo :)
eli välilyöntejä jos on erisuuruisia summia.Tämä on jo yli 20 vuotta vanha perusjuttu, joka pitäisi opettaa ensimmäisenä tekstinkäsittelyssä:
Sisennyksiä ja sarakkeita ei pidä tasata välinäppäimellä vaan viivaimella ja sarkaimella eli tökkäät viivaimeen sopivaan kohtaan desimaaliin tai oikeaan reunaan tasaavan tab eli sarkainmerkin ja itse tekstissä siirryt näin luotuun numerosarakkeeseen sarkainnäppäimellä. Jos viivaimessa on edellä joitakin vakiosarkaimia, niin ne voi riipiä pois vetämällä alas.
Nyt tekstissä ilmeisesti on tolkuton määrä välinäppäimen painalluksia, jotka kannattaa siivota turhina pois ja olla sitten ensi kerralla viisaampi ;-) - desimaalisarkainta
eipä toiminut kirjoitti:
tässä tuo :)
eli välilyöntejä jos on erisuuruisia summia.niin mikäs versio sinulla olikaan, oli mikä oli, eiköhän se desimaalisarkain löydy joka word versiosta. Jos sulla on suomalainen word, varmaan löytyy jotain wordin omasta ohjeestakin.
Desimaalisarkain näyttää väärin päin olevalta isolta T-kirjaimelta jonkä vasemman alaviivan päällä on pilkku :)))) - alaviivan
desimaalisarkainta kirjoitti:
niin mikäs versio sinulla olikaan, oli mikä oli, eiköhän se desimaalisarkain löydy joka word versiosta. Jos sulla on suomalainen word, varmaan löytyy jotain wordin omasta ohjeestakin.
Desimaalisarkain näyttää väärin päin olevalta isolta T-kirjaimelta jonkä vasemman alaviivan päällä on pilkku :))))päällä. Mulla on vaikeuksia puolten erottamisen kanssa, täytyy aina miettii että kummassa kädessä mulla on lusikka syödessä:))))))
- vaelteleva pilkku
Mäkkihöperö kirjoitti:
Tämä on jo yli 20 vuotta vanha perusjuttu, joka pitäisi opettaa ensimmäisenä tekstinkäsittelyssä:
Sisennyksiä ja sarakkeita ei pidä tasata välinäppäimellä vaan viivaimella ja sarkaimella eli tökkäät viivaimeen sopivaan kohtaan desimaaliin tai oikeaan reunaan tasaavan tab eli sarkainmerkin ja itse tekstissä siirryt näin luotuun numerosarakkeeseen sarkainnäppäimellä. Jos viivaimessa on edellä joitakin vakiosarkaimia, niin ne voi riipiä pois vetämällä alas.
Nyt tekstissä ilmeisesti on tolkuton määrä välinäppäimen painalluksia, jotka kannattaa siivota turhina pois ja olla sitten ensi kerralla viisaampi ;-)Kiitos sinulle ammatti tekstinkäsittelijä ja toisille myös vähäpätöisistä vastauksista. Sen olen oppinut että välilyönnillä ei "huristella" Word- eikä paljonkaan muissa tekstinkäsittelyissä. Nyt alkoi desimaalit pysymään aisoissa. Kiitos vielä kerran ja lämmintä kesää!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1134873Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071952- 1381383
- 1021208
- 911188
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate1821032Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g651000Huono grilli kokemus
Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll27959- 44949
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57851