Heps, miksei Ubuntussa ole saatavilla levyneheytystoimintoa eli että tiedostot siirrettäisiin "teemoittain" oikeisiin kohtiin? Entä levyn virheiden tarkistus ja korjaustoiminto?
Vai onko Linuxis automaattisesti eri kohtiin tallentuva levyn käyttösydeemi vai mitä?
Vai onko Linuxis automaattisesti eri kohtiin tallentuva levyn käyttösydeemi vai mitä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Levyneheytykselle ei ole juurikaan tarvetta.
Levyntarkistus/korjausohjelmat ovat fsck. alkuisia. Käyttäjä ei niitä tarvitse koska nykyiset tiedostojärjestelmät palautuvat automaattisesti viimeiseen stabiiliin tilaan bootissa. Tälläinen tilanne voi olla vaikka sähkökatkon jälkeen.
linuxissa käytetään nykyisin journaloivia tiedostojärjestelmiä.
oli data kirjoitetaan ensin journaliin ja sitten sieltä siirretään varsinaiseen kirjoituspaikkaan.
pirstoutuminen on näin ollen aivan minimaalista ja levyä ei tartte tarkistella/eheyttää.
fsck sen kuitenkin yleensä tekee 30 bootin välein automaattisesti.
jos haluat eheyttää levyä, niin kannattaa sit asennella windows koneelle. tosin siinäkin ntfs on jo sellainen ettei se niin pahasti puuroksi mene kuin aikaisemmat fat-tiedostojärjestelmät.
Eikös tämä mene jakeluun: linuxissa on toimiva tiedostojärjestelmä. Näin vastattiin jo 90-luvulla.
Jos haluat niitä jotenkin järjestellä niin siirrä tiedostot eri paikkaan (eri osiolle), siinä tapahtuu eheytys automaattisesti.
Virheet havaitaan tietenkin heti, mutta itse voit niitä viallisia sektoreita etsiä vaikka badblocks komennolla.
Joku sudo komento eheyttää koko kiintolevyn ja joku sudo komento siivoa linux levyn rekisterin.
Joku sudo spesialisti voi laitaa tänne sellaisia sudo komentoja.
Kiitos sudo! ; ))
Siis minkä rekisterin? EI linuxeissa ole rekisteriä!
Linuxeissa on levyvirheiden tarkistukseen ja korjaukseen omat työkalunsa, tiedostojärjestemän virheitä korjaa fsck ja levyn pintavirheitä tarkistaa badblocks. Sitten on vielä SMARTia käyttävät ohjelmat.
Defragmentointiohjelmiakin on olemassa joskin niiden tarpeellisuus on kyseenalainen koska linuxin tiedostojärjestelmät ei pirstoudu niin paljon kuin muissa käyttöjärjestelmissä.