Plataniaksen yöelämä?

TraveForLife

Vinkkejä Plataniaksen yöelämästä? Onko hyviä klubeja vai kannattaako lähteä Haniaan? Entäs onkos siellä mitään rantabileitä? =) Lähdössä olis pari n.25 typyä. B)

8

8107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mambo-baari-yökerho rannalla

      Viime vuonna jo toukokuussa paikalliset biletti Kato Staloksen rannalla olevassa Mambo Klubissa aamuun asti koko viikon eli jos ei Plataniaksesta löydy niin Staloksesta ainakin. joskus aukesi jo illalla ajoissa ja jonain iltoina vasta klo 24.00 aikoihin. Päivällä oli tavallisena rantabaarina.
      Osa noista paikoista on tarkoitettu lähinnä paikallisille mutta tuolta näytti aamulla klo 6 aikaan lähtevän paikallisetkin autolla (!!!) siinä kunnossa renkaat ulvoen pitkin rantatietä että onneksi ei ollut itse siihen aikaan liikenteessä. Cretan Dream Royalin parvekkeelta tätä yökerhon tyhjentymistä tuli katseltua joka aamu kun parvekkeella unenpöppörössä meren tuoksuja ja ääniä nautiskeli kera kahvikupposen.

      • oldtaimer-

        Jo 1990 oli kesäaikaan hulppea kausidisko Geranissa "Portokali". Se oli appelsiinipakkaamon yhteydessä toimi vuosia. Yksi iso kausidisko paloi Plataniaksessa joskus 1998. Niinä tulee ja menee, joku voi toimia pidempää jotkut toimivat vain kesän. Kahvila - musiikkipubi tyyppisiä paikkoja on pilvin pimein Haniasta aina Geraaniin, tällä reilun 10km matkalla.


    • on paikkoja kuten

      Splendid, Dielefsis, Escape josta sitten Splendid on isoin ja aina välillä myös maksullinen. Ihan kiva illanistumis paikka on Plus niminen baari ihan Plataniaksen keskustassa missä myös muut baarit sijaitsevat. Pääkatua pitkin kun menette kohti Agia Marinaa on Kahlua niminen baari sekä suomalinen karaokebaari HotShots. Agia Marinasta eteenpäin kohti Hainaan KatoStaloksen alueella on paikalliseten suosimat Destilj ja Mambo. Joskus näihin on sisäänpääsy ja joskus ei. Joskus ulkomaaliast pääse sisään ja joskus ei, mutta kannattaa kyllä kokeilla onneansa, aivan mahtavat klubit! Seuraavat paikat ovat sitten Haniassa vanhan sataman alueella. Itse en oikeen Hanian menosta ollut kiinnostunut vaan hyvin kelpasi Plataniaksen, Agia Marinan sekä KatoStaloksen antimet. Rantabileitä tulee aina välillä järjestettyä kesäisin Agia Marinan puolella, siinä on hieman syytä udella paikallisilta koska mainosta ei välttämättä ole ja jos on niin sitten kreikankielellä painettuna. Tässä muutama menopaikka vinkkejä. Syytä on myös muistaa että alkohoolijuomat ovat samaa hintaa Kreetalla kuin Suomessa mutta aina välillä se alkohoolin määrä lasissa on reilusti enemmän kuin sallittua. Ouzo ja paikallinen raki kannattaa ainoastaan nauttia ruokailun yhteydessä, niin vahvaa juomaa se kuitenkin on (ja maistuu vielä pahalta). Mukavaa lomaa ja järki mukaan ettei Nikos tai Kostas pääse huijaamaan:) Kaveria ei sitten jätetä..

      • vaan paikan nimi

        on Eclipse... sijaitsee kyllä Plataniaksen keskustassa.


      • Ouzosta

        Bilepaikoista en mitään tiedä mutta pakko kommentoida. Raki on pontikkaa mutta aito Kreikkalainen Ouzo on oivallinen juoma ihan mihin käyttöön tahansa.

        Hauskaa lomaa kuitenkin.


      • Pave.
        Ouzosta kirjoitti:

        Bilepaikoista en mitään tiedä mutta pakko kommentoida. Raki on pontikkaa mutta aito Kreikkalainen Ouzo on oivallinen juoma ihan mihin käyttöön tahansa.

        Hauskaa lomaa kuitenkin.

        Hyvä Raki on muuten kanssa oikein oivallinen juoma samoin kuin Ouzo tai mikä muu alkoholipitoinen juoma :)


      • parempaa
        Pave. kirjoitti:

        Hyvä Raki on muuten kanssa oikein oivallinen juoma samoin kuin Ouzo tai mikä muu alkoholipitoinen juoma :)

        ja vuoristolaisten kommentin mukaan sopii paremmin "naisten makuun" - mikä ainakin mun kohdalla piti paikkansa. Ouzo tai hunaja-raki ekaksi, sitten vasta tavallinen raki, jos on ihan pakko. Paikalliset näkyivät juovan oluista joko kreikkalaista Mythosta tai Amstelia, Heinekeniä jonkin verran, mutta noi 2 ekaa olivat heillä suosikkeina oluista. Pikkukaupoista löytyy myös mm. ruotsalaisia siidereitä.


    • kohta menossa

      Saiskos jotain päivitystä yöelämään --> syyskuussa plataniakseen :) ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7565
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3685
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2856
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2471
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      45
      2322
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe